Δημοσιεύθηκε στην Χωρίς κατηγορία

20140211_091219

Tο Ολοήμερο Δημοτικό Σχολείο Δικαίων είναι το βορειότερο σχολείο της χώρας. Άνοιξε τις πόρτες για τους μαθητές του για πρώτη φορά το 1934. Το 1986 έγινε η πρώτη προσθήκη στο κτίριο και λειτούργησε σαν 4/θέσιο. Τη σημερινή του μορφή πήρε το 1996 με την ανέγερση του δεύτερου κτιρίου στην αυλή. Έκτοτε λειτουργεί ως 6/θέσιο και φοιτούν εδώ 60 περίπου μαθητές από όλα σχεδόν τα χωριά της δημοτικής ενότητας Τριγώνου.

20140211_091355 Το σχολείο αποτελείται από έξι αίθουσες διδασκαλίας, ένα εργαστήρι πληροφορικής και το γραφείο των δασκάλων. Η αυλή του σχολείου, περιτριγυρισμένη από δέντρα και πράσινο, προσφέρεται για άφθονο παιχνίδι στην παιδική χαρά, στο γήπεδο ποδοσφαίρου ή στο γήπεδο μπάσκετ.

20140211_091120

Στον ίδιο χώρο βρίσκεται και το Νηπιαγωγείο Δικαίων με τους μαθητές του οποίου μοιράζεται την αυλή, ενώ απέναντί του βρίσκεται ο Παιδικός Σταθμός του χωριού. Έτσι, μικρά παιδιά και δάσκαλοι συνεργάζονται και αλληλεπιδρούν σε κάθε ευκαιρία που προκύπτει.

Επίσης, στο σχολείο μας κυματίζουν δύο σημαίες, μία η ελληνική και μία το έμβλημα του σχολείου, που είναι ο αετός, σχεδιασμένος από τον Τριγωνιώτη καλλιτέχνη κ.Μανώλη Νάτση, τον οποίο και ευχαριστούμε.