Δημοσιεύθηκε στην Δραστηριότητες, Σχ.Έτος 2012-13

Ανθοέκθεση

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Όπως κάθε χρόνο, ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας οργάνωσε με μεγάλη επιτυχία Ανθοκομική Έκθεση στον προαύλιο χώρο του σχολείου. Γνωρίσαμε, μυρίσαμε και αγοράσαμε λουλούδια για τις τάξεις και τα σπίτια μας!

Δημοσιεύθηκε στην Δραστηριότητες, Σχ.Έτος 2012-13

Καρναβάλια

Master Chef junior

Για ακόμα μια χρονιά μασκαρευτήκαμε και διασκεδάσαμε στο σχολείο μας! Το άφθονο κέφι δεν έλειψε από όλους μας και έτσι καταλήξαμε, μικροί μεγάλοι, να παίζουμε διασκεδαστικά παιχνίδια και να χορεύουμε, όχι μόνο μοντέρνους αλλά και παραδοσιακούς χορούς, και να διαδίδουμε το γέλιο και το χαμόγελο στα πρόσωπα όλων.

Ημερήσια εκδρομή στην Αλεξανδρούπολη 2012

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Τον Ιούνιο του 2012 το σχολείο μας πραγματοποίησε εκδρομή στην πρωτεύουσα του νομού μας, την Αλεξανδρούπολη! Επισκεφτήκαμε το Αεροδρόμιο Δημόκριτος, όπου ενημερωθήκαμε, είδαμε αεροπλάνα και ελικόπτερα και περιηγηθήκαμε στις εγκαταστάσεις του. Τέλος, καταλήξαμε στο λούνα παρκ της πόλης και διασκεδάσαμε με τη ψυχή μας…

Δεντροφύτευση

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Το πράσινο είναι πηγή ζωής!!!

Σκεφτήκαμε λοιπόν, να κάνουμε το σχολείο μας πιο πράσινο. Απευθυνθήκαμε στο παράρτημα του  Δασαρχείου στη Νέα Βύσσα για να προμηθευτούμε τα δεντράκια μας, το οποίο και ανταποκρίθηκε στην επιθυμία μας. Προγραμματίσαμε τη μέρα της δεντροφύτευσης, πήραμε τα σύνεργά μας και με τη βοήθεια των δασκάλων μας φυτέψαμε στην αυλή μας δεντράκια, θάμνους και λουλούδια.

Επίσκεψη στο Λαογραφικό Μουσείο Ορεστιάδας

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Τον Μάρτιο του 2012, το σχολείο μας επισκέφτηκε το Λαογραφικό Μουσείο Ορεστιάδας, όπου και παρακολούθησε το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Ήρθε η Πασχαλιά με τα κόκκινα τ’ αυγά”. Παρατηρήσαμε τα εκθέματα του μουσείου, συζητήσαμε για τα έθιμα του Πάσχα και φτιάξαμε μια πασχαλινή αυγοθήκη.