Ανακύκλωση καπακιών από την Δ’ Τάξη!

Οι μαθητές της Δ’ τάξης του σχολείου μας προέβησαν σε μια σημαντική ενέργεια.

Τοποθέτησαν τα πλαστικά καπάκια που είχαν μαζέψει κατά τη διάρκεια της χρονιάς στο ειδικό δοχείο που βρίσκεται στο χωριό μας, προκειμένου να ανακυκλωθούν.

Φροντίζουμε το περιβάλλον κάνοντας ανακύκλωση και βοηθάμε τους συνανθρώπους μας χρησιμοποιώντας τις καρδούλες με τα καπάκια!

Viber 2022 06 09 14 56 34 205

Ανακύκλωση καπακιών 1

Βιβλία, βιβλία, βιβλιοφιλία!

Το πρωί της Παρασκευής 27 Μαΐου, πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου μας η εκδήλωση για την αξία των βιβλίων.

Σκοπός της ήταν να αναδειχθεί η σημασία του βιβλίου στις ζωές μας, αλλά και να γεμίσει η σχολική μας βιβλιοθήκη με πολλά βιβλία για τους μαθητές μας, μιας και η συλλογή μας ήταν περιορισμένη.

Βιβλιοφιλία

Οι μαθητές της κάθε τάξης παρουσίασαν τις δράσεις για την ενασχόληση με τα βιβλία. Στο τέλος τραγούδησαν όλοι μαζί το τραγούδι της βιβλιοφιλίας και ακολούθησαν πολλά παιχνίδια!

Ευχαριστούμε τους γονείς για τα βιβλία που μας χάρισαν απλόχερα!

A τάξη    Β Τάξη

Γ Τάξη

Δ Τάξη

Ε Τάξη

Στ Τάξη

Παιχνίδι 1

Παιχνίδι 2

Εξοπλισμός της Σχολικής μας μονάδας με Απινιδωτή!!!

Kids Save Lives!

Τα συστήματα σώζουν ζωές!
Ο μεγαλύτερος εχθρός των επειγόντων περιστατικών είναι ο ΧΡΟΝΟΣ.
Οι ελληνικές τοπικές κοινότητες και τα σχολεία εκπαιδεύονται και οργανώνονται, κερδίζοντας πολύτιμο χρόνο εις όφελος των θυμάτων, μέχρι την άφιξη της εξειδικευμένης βοήθειας.

Στο KIDS SAVE LIVES πιστεύουν πως όλοι μπορούν να σώσουν μια ζωή, ακόμη και τα ΠΑΙΔΙΑ! Τους ευχαριστούμε για την εκπαίδευση που μας παρείχαν και τώρα το πιστεύουμε κι εμείς!!!

Εκδρομή στη Θεσσαλονίκη και στο Αντιτορπιλικό πλοίο ΒΕΛΟΣ.

IMG 5166tempImageFV18TV

Το Α/Τ «Βέλος» Μ.Α.Α ένα ιστορικό πλοίο, ζωντανό μνημείο που πήρε μέρος στον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο και είναι από τα ελάχιστα ομοίου τύπου που σώζονται σε όλο τον κόσμο.

Το αντιτορπιλικό «Βέλος» ναυπηγήθηκε στη Βοστώνη το 1942 και πέρασε στα χέρια του Ελληνικού Πολεμικού Ναυτικού το 1958, αφού πρώτα εκσυγχρονίστηκε στα ναυπηγεία Long Beach της Καλιφόρνια.

Πήρε μέρος στις επιχειρήσεις στη διάρκεια της Ελληνοτουρκικής κρίσης από το 1964, ενώ η κορυφαία στιγμή της ιστορίας του είναι η αποχώρησή του το 1973 από διασυμμαχικές ασκήσεις, ως ένδειξη διαμαρτυρίας του Ναυτικού για το δικτατορικό καθεστώς

Κατά την παραμονή του στη Θεσσαλονίκη από τον Σεπτέμβριο 2019 μέχρι και σήμερα, δέχτηκε πάνω από 134.000 επισκεπτών, εκ των οποίων οι 98.000 παιδιά.

Το πλοίο έχει σταθμεύσει στη Νέα Παραλία, κοντά στο Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης.

Φτιάχνουμε Λαζαράκια με παραδοσιακή συνταγή από την Κρήτη!

IMG 20220415 125138

Ένα γνωστό έθιμο της περιόδου της Σαρακοστής στη χώρα μας είναι τα Λαζαράκια.

Τα μικρά αυτά γλυκίσματα είναι όχι μόνο πεντανόστιμα, αλλά και πολύ εύκολα στην παρασκευή τους, καθώς φτιάχνονται με πολύ απλά υλικά και πολύ γρήγορα. Συγκεκριμένα, η Ε’ τάξη του σχολείου μας είχε τη χαρά να συνεργαστεί με την αντίστοιχη τάξη του Δημοτικού Σχολείου Καλού Χωριού Λασιθίου, η οποία μας έδωσε τη συνταγή και τις οδηγίες για τα Λαζαράκια.

Έτσι, την Παρασκευή το πρωί συνδεθήκαμε μέσω webex με τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς από την Κρήτη και μας έδειξαν τη συνταγή μαζί με άλλα παραδοσιακά κρητικά έθιμα. Εμείς με τη σειρά μας τους είπαμε για τα δικά μας έθιμα και στο τέλος ακολουθήσαμε πιστά τις οδηγίες που μας έδωσαν, ζυμώσαμε, πλάσαμε και φτιάξαμε τα Λαζαράκια μας!

Κάθε μαθητής της τάξης μας έφτιαξε τα δικά του Λαζαράκια και στο τέλος τα φάγαμε όλοι μαζί. Βγήκαν πεντανόστιμα!

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς του Δ.Σ. Καλού Χωριού που ήρθαν σε επαφή μαζί μας για τη συγκεκριμένη δράση, αλλά και τη κα. Βίκυ που έψησε τα Λαζαράκια μας!

Καλό Πάσχα σε όλους!

Η συνταγή:

250 γρ. Βιτάμ ή 2 κούπες ηλιέλαιο
1 κούπα χυμό πορτοκάλι
1,5 κούπα ζάχαρη
2 κουταλάκια κανέλα
2 μπέικιν
Αλεύρι όσο πάρει (θα χρειαστεί περίπου 1 κιλό)
Γαρύφαλλα ολόκληρα (για το στόλισμα)

IMG 20220415 094937 2

IMG 20220415 094820IMG 20220415 094836