Το έθιμο της κυρά Σαρακοστής- Δημ. Σχ. Ασβεστόπετρας

Το έθιμο της κυρά Σαρακοστής όλοι το γνωρίζουμε. Το συναντάμε σε πολλά μέρη της Ελλάδας και σε πολλές παραλλαγές ως προς τον τρόπο κατασκευής της. Αλλού σχεδιάζουν πάνω σε χαρτί μια γυναίκα με σταυρωμένα χέρια, λόγω προσευχής, σαν καλόγρια, χωρίς στόμα, λόγω νηστείας, και με εφτά πόδια που συμβολίζουν τις επτά εβδομάδες της Μεγάλης Σαρακοστής, τις σαράντα, δηλαδή, ημέρες νηστείας πριν το Πάσχα. Κάθε Σάββατο της κόβουν και ένα πόδι. Το Μεγάλο Σάββατο, κόβουν και το τελευταίο. Στη Χίο, μάλιστα, αυτό το κομμάτι το κρύβουν μέσα σε ένα ξερό σύκο ή καρύδι και το τοποθετούν μαζί με άλλα σε ένα καλάθι. Όποιος το βρει θεωρείται καλότυχος. Σε άλλες περιοχές της Ελλάδας, η κυρά Σαρακοστή φτιάχνεται από πανί που το γεμίζουν πούπουλα, ενώ σε άλλες από αλεύρι, νερό και αλάτι για να μη χαλάσει. Στον Πόντο, η κυρά-Σαρακοστή λεγόταν «Κουκουράς». Πάνω σε μια πατάτα ή ένα κρεμμύδι κάρφωναν επτά φτερά κότας και το κρεμούσαν στο ταβάνι. Κάθε βδομάδα αφαιρούσαν και ένα φτερό.

Η  κυρία Νανά Μίγγου, δασκάλα της Α΄ Δημοτικού στο Δημ. Σχ. Ασβεστόπετρας,  αφιέρωσε το μάθημα της  Πέμπτης  6 Μαρτίου 2014 για το έθιμο της κυρά- Σαρακοστής. Μίλησε για αυτό και μετά   τραγούδησαν  όλοι μαζί το ποίημα:

Την Κυρά Σαρακοστή
που ‘ναι έθιμο παλιό
οι γιαγιάδες μας την φτιάχναν
με αλεύρι και νερό.

Για στολίδι της φορούσαν
στο κεφάλι έναν σταυρό
μα το στόμα της ξεχνούσαν
γιατί νήστευε καιρό.
Και τις μέρες της μετρούσαν
με τα πόδια της τα επτά.
Έκοβαν ένα την βδομάδα
μέχρι να ‘ρθει η Πασχαλιά.

Στη συνέχεια έφτιαξε μαζί με τους μαθητές της μια κυρά- Σαρακοστή  για τον καθένα με ζυμάρι το οποίο ζύμωσαν και έπλασαν οι ίδιοι οι μαθητές. Με τη βοήθεια της κυρίας Πόπης  έψησαν τις ζυμαρένιες δημιουργίες τους και πέρασαν ένα κορδόνι για να στολίσουν την κουζίνα του σπιτιού τους !

Καλή Σαρακοστή!!!

Μάγκου Νατάσα