Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας

Μαρ 201330

Στο σχολείο μας υλοποιείται Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας για όλα τα παιδιά. Συγκεκριμένα στις Α΄ και Β΄ τάξεις το πρόγραμμα έχει τίτλο <<για δόντια γερά>> και στόχους:

• Να εκτιμήσουν τα παιδιά το αγαθό της υγείας.
  • Να μάθουν να φροντίζουν τα δόντια τους
  • Να αντιληφθούν τη σημασία της καλής στοματικής υγιεινής
  • Να εξοικειωθούν με τις πρακτικές του οδοντιάτρου
  • Να αναγνωρίζουν υγιεινές και ανθυγιεινές τροφές
  • Να αποκτήσουν συνήθειες υγιεινής διατροφή
  • Ανάπτυξη παρατηρητικότητας
  • Κατανόηση της αξίας της υγιεινής διατροφής στην παιδική ηλικία.
  • Ένταξη των υγιεινών τροφών στο καθημερινό διαιτολόγιο
  • Ανάπτυξη γραπτού και προφορικού λόγου
  • Να ενημερωθούν οι γονείς και να συμβάλουν στην απόκτηση υγιεινών συνηθειών για τα παιδιά τους.

Έχουν ήδη υλοποιηθεί αρκετές δραστηριότητες. Στις 11 Απριλίου θα επισκεφτεί το σχολείο μας ο οδοντίατρος Φώτης Κυριακίδης και θα ενημερώσει τα παιδιά για θέματα που αφορούν τα δόντια μας και τη στοματική υγιεινή.

Με την ολοκλήρωση του προγράμματος οι μαθητές θα ανεβάσουν σχετικό θεατρικό δρώμενο.

Υπεύθυνοι του Προγράμματος είναι οι εκπαιδευτικοί Βαρδαλής Νικόλαος και Τζουμέρκας Αναστάσιος. Συμμετέχουν επίσης οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Χατζηαγγελίδης Δημήτριος, Γλάβενας Θωμάς και Στέφου Μαρία.

Στις Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεις το πρόγραμμα αφορά και πάλι τη στοματική υγιεινή και τις καλές διατροφικές συνήθειες. Είναι ενταγμένο σε σχετικό θεματικό Δίκτυο. Υπεύθυνος του Προγράμματος είναι ο δάσκαλος Γλάβενας Θωμάς.