Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού 7 έως 22 Οκτωβρίου 2017

Στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Προγραμματισμού, CodeWeek οι μαθητές των τάξεων Γ’, Δ’, Ε’ και ΣΤ του σχολείου μας θα συμμετέχουν στις 11 Οκτωβρίου 2017, σε δραστηριότητες δημιουργίας των πρώτων τους γραμμών κώδικα μέσα από ευχάριστα περιβάλλοντα προγραμματισμού. Σκοπός της δράσης είναι να φέρει σε επαφή τους μαθητές με τον προγραμματισμό ηλεκτρονικών υπολογιστών, τις νέες τεχνολογίες και την αξία του στην ανάπτυξη της δημιουργικότητας και της κριτικής σκέψης.

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού πραγματοποιείται για  συνεχόμενη χρονιά από 7 έως 22 Οκτωβρίου 2017. Εκατομμύρια παιδιά, νέοι, ενήλικες, γονείς, εκπαιδευτικοί, επιχειρηματίες και φορείς χάραξης πολιτικής ενώνουν τις προσπάθειές τους, και συμμετέχουν σε μαζικές εκδηλώσεις και θα παρακολουθήσουν μαθήματα σε όλη την Ευρώπη με σκοπό την εκμάθηση προγραμματισμού Η/Υ.

Η βασική ιδέα πίσω από την Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι να δείξει πώς ο προγραμματισμός μπορεί να βοηθήσει να ζωντανέψτε τις ιδέες σας, να κάνει τον προγραμματισμό πιο προσιτό και να απομυθοποιηθούν οι δεξιότητες που χρειάζονται για να μάθει κάποιος να προγραμματίζει.

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού είναι μία πρωτοβουλία απλών πολιτών που τη διαχειρίζονται εθελοντές, οι οποίοι προωθούν την εκμάθηση του προγραμματισμού στις χώρες τους, ως Πρέσβεις της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Προγραμματισμού. Η πρωτοβουλία αυτή ξεκίνησε το 2013 από την ομάδα των Νεαρών Συμβούλων για την Ψηφιακή Ατζέντα της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Κατά τη διάρκεια της Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Προγραμματισμού 2014, περισσότεροι από 150.000 άνθρωποι συμμετείχαν σε 4.200 εκδηλώσεις εκμάθησης κώδικα σε 36 χώρες στην Ευρώπη και πέραν αυτής.

Φέτος οι συμμετοχές και οι εκδηλώσεις αναμένεται να αυξηθούν ακόμα περισσότερο. Για περισσότερες πληροφορίες για την Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Κώδικα δείτε το http://codeweek.eu

Για τις εκδηλώσεις που θα πραγματοποιηθούν στην Ελλάδα, δείτε εδώ

IMG_5971 IMG_5972 IMG_5973 IMG_5974

5 Οκτωβρίου 2017 Γιορτή των Πουλιών στο Πάρκο Κατερίνης.

Από τις  δραστηριότητες των παιδιών στο Δημοτικό Πάρκο Κατερίνης στο πλαίσιο της Γιορτής των Πουλιών. Συνεργαστήκαμε, δημιουργήσαμε, παίξαμε και διασκεδάσαμε με τα εργαστήρια του ΚΠΕ Ανατολικού Ολύμπου.

afisa1

ΓΙΟΡΤΗ ΛΗΞΗΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ

IMG_20170614_084800[1]

Με θεατρικές παραστάσεις και παιχνίδια στην αυλή του σχολείου τελείωσε και εφέτος η σχολική χρονιά. Οι μαθητές της ΣΤ τάξης μας αποχαιρέτησαν και συνεχίζουν το δρόμο τους προς το γυμνάσιο. Τους ευχόμαστε όλοι να είναι γεροί και να συνεχίσουν να προσπαθούν.

ΚΑΛΗ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΛΕΜΕ ΞΑΝΑ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ

KIDS SAVE LIVES

IMG_20170613_110452[1]

IMG_20170613_101741[1]

Οι μαθητές του σχολείου μας ενημερώθηκαν διεξοδικά για την παροχή πρώτων βοηθειών. Παρακολούθησαν ενημερωτική προβολή και συμμετείχαν σε πρακτικό μάθημα καρδιοπνευμονικής αναζωογόνησης.

ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ

Οι μαθητές των Γ’ και Δ’ τάξεων παρακολούθησαν μαθήματα κολύμβησης στο Δημοτικό κολυμβητήριο και έτσι συνδύασαν την εκγύμναση με την εξοικείωση με το νερό μαθαίνοντας παράλληλα και τη βασική τεχνική της κολύμβησης.

IMG_20170526_102506[1]

ΣΧΟΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ

Στους σχολικούς αγώνες ποδοσφαίρου συμμετείχε το σχολείο μας όπου η ομάδα μας κατέλαβε την δεύτερη θέση στον όμιλό της.

IMG_20170525_085551[1]

Εγγραφές στην Α΄ τάξη για το σχολ. έτος 2017-18

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ ΣΤΗΝ Α΄ ΤΑΞΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ

Για το νέο σχολικό έτος 2017-2018 στην Α΄ τάξη θα εγγραφούν οι μαθητές που μέχρι 31-12-2017 συμπληρώνουν το 6ο έτος της ηλικίας τους, δηλαδή όλοι οι γεννηθέντες το έτος 2011.

Οι εγγραφές γίνονται από 2 μέχρι 19 Μαΐου 2017

Δικαιολογητικά:
1. ΑΙΤΗΣΗ ΤΟΥ ΓΟΝΕΑ/ΚΗΔΕΜΟΝΑ.
2. ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΓΙΑ ΕΛΕΓΧΟ ΤΩΝ ΕΜΒΟΛΙΩΝ.
3. ΑΤΟΜΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ ΥΓΕΙΑΣ ΜΑΘΗΤΗ (Α.Δ.Υ.Μ.)
4. ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ ΔΕΗ ή ΟΤΕ ή ΔΕΥΑΚ ή ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ ΤΗ Δ/ΝΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ.
5. ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΦΟΙΤΗΣΗΣ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ

ΕΓΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Για το νέο σχολικό έτος 2017-2018, όσοι γονείς/κηδεμόνες ενδιαφέρονται να εγγράψουν τα παιδιά τους στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, θα πρέπει να έχουν καταθέσει συμπληρωμένη τη σχετική αίτηση-δήλωση έως τις 12-06-2017.
Σε περίπτωση υποβολής εκπρόθεσμης αίτησης εγγραφής στο Ολοήμερο Πρόγραμμα, μετά τις 12 Ιουνίου 2017, απαιτείται η γραπτή έγκριση του οικείου Διευθυντή Π.Ε.

Η Διευθύντρια του Σχολείου
Μαυρομάτη Δήμητρα

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΠΑΡΚΟ

Οι μαθητές των Α’, Β’και Γ’ τάξεων επισκέφτηκαν τη Δημοτική βιβλιοθήκη της πόλης μας καθώς και το Δημοτικό πάρκο.

IMG_20170511_084736[1]

ΓΙΟΡΤΗ 25ης ΜΑΡΤΙΟΥ

Την παραμονή της 25ης Μαρτίου γιορτάστηκε στο χώρο του Εκκλησιαστικού Γηροκομείου Κατερίνης η επέτειος της επανάστασης του 1821 από τους μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου μας. Οι τρόφιμες του γηροκομείου παρακολούθησαν θεατρική παράσταση από τους μαθητές της Ε’ τάξης καθώς και παράσταση καραγκιόζη από τους μαθητές της ΣΤ’ τάξης.