Οδηγίες για τους μικρούς μας δημοσιογράφους και το 1ο Άρθρο της e εφημερίδας μας “Εμένα με νοιάζει”/ Instractions for our newspaper

Εφημερίδα

Ο μικρός αναγνώστης εφημερίδας / newspaper (Πηγή: https://robotexnia.gr/2021/03/04/mikroi-dimosiografoi-en-drasei/#)

Αγαπητοί μου μαθητές και μαθήτριες της Στ΄ τάξης, για τις διακοπές του Πάσχα έχουμε τη νέα μας πρόκληση. Την προετοιμασία της ηλεκτρονικής μας εφημερίδας.

Οδηγίες:

• Γράφουμε ένα άρθρο με ένα τίτλο στο Word και βρίσκουμε ή βγάζουμε συνοδευτικές ζωγραφιές ή εικόνες.
  • Για κάθε εικόνα θα πρέπει να γράψετε και πού την βρήκατε.
  • Τα στέλνουμε στο email του σχολείου ή τα φέρνω σε στικάκι μετά τις διακοπές του Πάσχα.
  • Τα άρθρα είναι:

α) Πόλεμος και καταστροφή του περιβάλλοντος

β) Τα δάση και η προστασία τους

γ) Τα μικρά αδεσποτάκια

δ) Η θάλασσά μας και η προστασία της

Καλή επιτυχία

Ο δάσκαλός σας Τόκας Δημήτριος

Στη συνέχεια ακολουθεί η  αρχική προσπάθεια για το πρώτο άρθρο της εφημερίδας μας για να έχετε ένα δείγμα:

Εμένα με νοιάζει Τεύχος 1 Απρίλιος 2024 Πόλεμος και καταστροφή του περιβάλλοντος

Κατηγορίες: Γενικά, Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή, Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, Στ΄ τάξη. Ετικέτες: , , , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.