Έλεγχος εμβολιαστικής κάλυψης μαθητών για ιλαρά / Checking student measles vaccination coverage

new students 150x150

Φίλοι γονείς,

Σας ενημερώνουμε ότι το τμήμα Επισκεπτών Υγείας του Κέντρου Υγείας Κάτω Αχαΐας, κατόπιν συνεννόησης με τον Διευθυντή του Κέντρου Υγείας Κάτω Αχαΐας Κο. Γιακουμή Αναστάσιο, πρόκειται να ξεκινήσει έλεγχο εμβολιαστικής κάλυψης του μαθητικού πληθυσμού των Νηπιαγωγείων, Δημοτικών, Γυμνασίων, και Λυκείων της περιοχής ευθύνης του Κέντρου Υγείας Κάτω Αχαΐας ενόψει της έξαρσης της Ιλαράς.

Οι σχετικές εγκρίσεις έχουν δοθεί από την 6η Υγειονομική Περιφέρεια.

Ο κάθε γονέας που επιθυμεί κι επιτρέπει τον έλεγχο θα πρέπει να συμπληρώσει την

Υπεύθυνη Δήλωση συγκατάθεσης γονέων.

Λεπτομέρειες μπορείτε να διαβάσετε στο Απόσπασμα της εγκυκλίου του Υπουργείου Υγείας.

Επισημαίνουμε ότι πρόκειται για έλεγχο κι όχι εμβολιασμό.

Για τη διενέργεια του ελέγχου οι γονείς θα πρέπει να στείλουν τα βιβλιάρια των μαθητών και μαθητριών στο σχολείο ώστε να φωτοτυπηθούν για να τα ελέγξει το κλιμάκιο που θα μας επισκεφθεί.

Περισσότερες πληροφορίες στο τηλέφωνο: 2693360030 (Κα Τέφα)

Ο διευθυντής του σχολείου

Κατηγορίες: Γενικά, Νέα Ανακοινώσεις, Σύλλογος Γονέων. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.