Απλά κι Ευέλικτα Ενότητα 2 “Ιθαγενείς Β. Αμερικής” (Kατά λάθος “Ινδιάνοι”) Μέρος 1ο “Καταγωγή και γνωριμία” / Native Americans Part 1- introduction & roots

Art-2-220×157

Αγαπημένα μου παιδιά, Χριστός Ανέστη, Χρόνια πολλά και καλή επιστροφή στην σχολική πραγματικότητα, έστω κι εξ’  αποστάσεως.

Στα “Απλά κι Ευέλικτα” σας έταξα ένα μαγευτικό ταξίδι στον κόσμο των Ιθαγενών της Β. Αμερικής (κατά λάθος Ινδιάνων). Αυτό σχεδιάστηκε για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες του δημοτικού σχολείου αλλά, πιστέψτε με, πιο πολύ θα το χαρούν οι μπαμπάδες, οι παππούδες και οι θείοι σας.

Μπορείτε να ξεκινήσετε από τώρα την περιπέτεια…!

Ενότητα 2 “Ιθαγενείς Β. Αμερικής” (Kατά λάθος “Ινδιάνοι”) Μέρος 1ο Καταγωγή και γνωριμία / Native Americans Part 1 (Πηγή: Τόκας Δημήτριος)

Μέρος 1ο Καταγωγή και πρώτη γνωριμία(1)

Συγγνώμη που σας κράτησα σε αγωνία.

Τα μαθήματα θα αναρτώνται στο ιστολόγιό μας κάθε Τρίτη και Πέμπτη στις 08:15΄ το πρωί..! Παράλληλα,  κάποιες ενδεικτικές απαντήσεις σε εργασίες ή δικές σας κατασκευές θα δημοσιεύονται στα αμέσως επόμενα άρθρα ή και στο ίδιο.

Α…! και παιδιά…! Μη ξεχνάτε να συγκεντρώνετε τακτικά τις προαιρετικές εργασίες σας για να τις παρουσιάσουμε με την επιστροφή μας στο σχολείο.

Μου λείψατε όλοι και όλες…!

Ο δάσκαλος και διευθυντής σας

Εργασίες μαθητών και μαθητριών. Η παρουσίαση γίνεται με τυχαία σειρά, που καθορίζεται από τον υπολογιστή. Ευχαριστώ για τη συμμετοχή σας!

Κατηγορίες: Α΄ Τάξη Δημοτικού, Β΄ Τάξη Δημοτικού, Γ΄ τάξη Δημοτικού, Γενικά, Δ΄ τάξη δημοτικού, Διδακτικό Υλικό, Ε΄ τάξη, Εξ αποστάσεως εκπαίδευση, Ευέλικτη Ζώνη, Στ΄ τάξη. Ετικέτες: , , , , , , , , , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.