Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

IMG 20230426 103950

Τι καλύτερο για τα παιδιά την Δευτέρα 3 Απριλίου να γιορτάσουν στο σχολείο με βιβλιοπαρουσιάσεις και βιβλιοκριτικές την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου! Αφού συζητήσαμε  και παρουσιάσαμε τα αγαπημένα μας βιβλία, μοιραστήκαμε τις εμπειρίες μας για τη συμμετοχή μας στο πρόγραμμα “Φιλαναγνωσία” που πραγματοποιούμε στο σχολείο μας την τρέχουσα χρονιά, στολίσαμε με όμορφες ζωγραφιές τη βιβλιοθήκη μας και παρακολουθήσαμε σχετικά εκπαιδευτικά βίντεο, αλλά και τη βραβευμένη με Όσκαρ ταινία μικρού μήκους ” Τα φανταστικά ιπτάμενα βιβλία του κυρίου Μόρις  Λέσμορ”… τρώγοντας ποκπορν!

Με αυτή την ταινία το βιβλίο ζωντανεύει με τη δύναμη του ανθρώπου, τη δύναμη της φαντασίας.  Όπως τονίζουν οι δημιουργοί, πρόκειται για “την ιστορία των ανθρώπων που αφοσιώνουν τις ζωές του στα βιβλία και τα βιβλία τους το ανταποδίδουν”. Η ταινία εξιστορεί το τι συνέβη στον ήρωα Μόρις Λέσμορ που μετά την επέλαση ενός τυφώνα βρίσκεται σε έναν φανταστικό κόσμο, όπου τα βιβλία έχουν ζωντανέψει και συμπαραστέκονται στους ανθρώπους.IMG 20230426 103950