Μπήκαμε σε κλίμα . . . Χριστουγέννων!!!

1 1

Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν! Γι’ αυτό το σκοπό στολίσαμε την τάξη μας με ένα πανέμορφο δέντρο, φτιάξαμε  ένα τζάκι για να ζεστάνουμε την ατμόσφαιρα και καταπιαστήκαμε με ζωγραφιές και χειροτεχνίες. Με κέφι και μεράκι κάθε μαθητής κατασκεύασε το δικό του ημερολόγιο τοίχου, χρησιμοποιώντας διάφορα υλικά χειροτεχνίας.

Όμως πώς θα μπορούσαμε να κλείσουμε όμορφα αυτή τη μέρα; Φυσικά βλέποντας μια χριστουγεννιάτικη ταινία που δίνει την δική της εκδοχή για τον Άγιο Βασίλη. Η ταινία “Κlaus”  είναι μια όμορφη, χιουμοριστική, συγκινητική ταινία που περνάει πολλά μηνύματα ανθρωπιάς και αγάπης. Αφού είδαμε την ταινία, συζητήσαμε και σχολιάσαμε τι μας άρεσε και διάφορες σκέψεις που μας δημιουργήθηκαν.

Τελικά είναι πολύ όμορφο να πιστεύουμε στο πνεύμα των Χριστουγέννων, το οποίο πηγάζει… από μέσα μας!