Πεζοπορία – Αγώνας βαδίσματος.

Τρία πράγματα χρειάζονται για την εκπαίδευση: η φύση, η μάθηση και η άσκηση».

Αριστοτέλης

Με το σύνθημα: ” Αθλούμαστε μαζί, δίνουμε ποιότητα στη ζωή” το σχολείο μας πραγματοποίησε πεζοπορία στα πλαίσια της 11ης Πανελλήνιας ημέρας Σχολικού Αθλητισμού.

Μαθητές μαζί με γονείς, ξεκίνησαν πεζοπορία απ την αυλή του Δημοτικού Σχολείου ακολουθώντας το μονοπάτι δίπλα από οργωμένα χωράφια και υπέροχα φθινοπωρινά τοπία.

Έκαναν μια μικρή στάση στον αύλειο χώρο της εκκλησίας της Αγίας Παρασκευής όπου μάζεψαν βελανίδια και ξεκουράστηκαν.

Συνολικά, γονείς και μαθητές διένυσαν την απόσταση των 2 χιλιομέτρων γύρω απ την κοινότητα και επέστρεψαν στο σχολείο διασχίζοντας τα όμορφα σοκάκια του χωριού.

Η δράση ολοκληρώθηκε με προβολή βίντεο με την ιστορία των Ολυμπιακών Αγώνων.

Φεύγοντας, τα παιδιά πήραν μαζί του – ως ενθύμιο – ένα κλαδί ελιάς , διαχρονικό σύμβολο νίκης, ειρήνης και φιλίας .

Ευχαριστούμε τους γονείς, που έδωσαν το παρόν και συμμετείχαν στη δράση !

αρχείο λήψης 3αρχείο λήψηςαρχείο λήψης 4αθλητισμος