Δεντροφύτευση στο Κουρί Κοζάνης. Φυτεύουμε δέντρα , φυτεύουμε ζωή.

Με το σύνθημα :” φυτεύουμε δέντρα, φυτεύουμε ζωή” οι μαθητές των πρώτων τάξεων του Δημοτικού σχολείου επισκέφτηκαν το Δασαρχείο Κοζάνης .
Η Δράση έγινε μαζί με το νηπιαγωγείο της Αγίας Παρασκευής και το 22ο Νηπιαγωγείο Κοζάνης.
Στο χώρο του Δασαρχείου μας περίμεναν o διευθυντής Διεύθυνσης Δασών κ. Δ. Τσίμπλινας και ο δασοπόνος Άρης Παπαδόπουλος οι οποίοι μας ξενάγησαν στο χώρο και μας έδωσαν πολύτιμες πληροφορίες για το δάσος και τη δεντροφύτευση.
Μας πληροφόρησαν ότι στο χώρο του Δασαρχείου ζει μεγάλος πληθυσμός ελαφιών τα οποία δυστυχώς δεν μπορέσαμε να εντοπίσουμε λόγω ζέστης.
Στη συνέχεια τα παιδιά με τη βοήθεια του Άρη φύτεψαν το δέντρο του δικού τους σχολείου και το υιοθέτησαν.
Φεύγοντας μας έδωσαν ένα δέντρο για να φυτεύουμε στο σχολείο με την υπόσχεση να γίνει του χρόνου μια πιο οργανωμένη δεντροφύτευση στην κοινότητα της Αγίας Παρασκευής.
Ευχαριστούμε θερμά το Δασαρχείο για τη φιλοξενία του!!!!