Εαρινή ισημερία: Η πρώτη μέρα της άνοιξης!

Σήμερα 21 Μαρτίου , τα παιδιά του σχολείου μας, καλωσόρισαν την άνοιξη με την αναβίωση ενός πολύ παλιού έθιμου : “Τα χελιδονίσματα.”
Χωρίστηκαν σε ομάδες και ξεχύθηκαν στους δρόμους του χωριού για να τραγουδήσουν τα τοπικά κάλαντα της άνοιξης.
“Οι μικροί χελιδονιστές ” μάζεψαν αυγά, χρήματα και πολλά γλυκίσματα απ τους κατοίκους του χωριού που τους δέχτηκαν με χαρά αλλά και έκπληξη.
Με τα χρήματα που μαζεύτηκαν θα πληρωθούν οι εκπαιδευτικές εκδρομές που έχουν προγραμματιστεί απ το σχολείο μας.
Ευχαριστούμε τις κυρίες του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων που για άλλη μια φορά ήταν αρωγοί στην προσπάθειά μας , καθώς και τους κατοίκους του χωριού που μας καλοδέχτηκαν στις αυλές τους και στα σπίτια τους.