ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΘΗΝΑΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΠΑΙΔΩΝ Π. & ΑΓΛΑΪΑΣ ΚΥΡΙΑΚΟΥ

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΠΑΙΔΩΝ «Π. & ΑΓΛΑΪΑ ΚΥΡΙΑΚΟΥ»

Το 6/θεσιο Δημοτικό Σχολείο του Νοσοκομείου Παίδων «Π. & Αγλαΐα Κυριακού» ιδρύθηκε και λειτουργεί εντός του Νοσοκομείου Παίδων «Π. & Αγλαΐα Κυριακού», με σκοπό να υποστηρίζει τους νοσηλευόμενους σε αυτό μαθητές και μαθήτριες του Δημοτικού Σχολείου και για όσο χρονικό διάστημα νοσηλεύονται σε αυτό, λειτουργώντας εντός των θαλάμων νοσηλείας τους.

Σκοπός της λειτουργίας του είναι η σε ύψιστο βαθμό ψυχοπαιδαγωγική υποστήριξη του νοσηλευόμενου παιδιού κατά τη διάρκεια της νοσηλείας του, με σκοπό την διασφάλιση της συνέχισης της  συνειδητότητάς του ως ενεργού μαθητή/ μαθήτριας και την ομαλή επιστροφή και ένταξή του στο περιβάλλον της τάξης του σχολείου, στο οποίο αυτό φοιτά και από το οποίο προέρχεται.

Η φοίτηση των μαθητών/μαθητριών στο Σχολείο μας αποτελεί συμπληρωματική λειτουργία, της υποχρεωτικής φοίτησής τους στα σχολεία εγγραφής τους, για όσο διάστημα νοσηλεύονται, ενώ όλοι οι χώροι λειτουργίας του Σχολείου μας, τόσο οι θάλαμοι νοσηλείας των παιδιών, όπου γίνεται η διδασκαλία των μαθημάτων, όσο και ο χώρος του Γραφείου του Σχολείου μας, ανήκουν στην ευθύνη και στην εποπτεία  της Διοίκησης του Νοσοκομείου Παίδων «Π. & Αγλαΐα Κυριακού», προσαρμόζοντας τη λειτουργία μας στις εκάστοτε υποδείξεις της.

Από το σχολείο μας ακολουθείται το Ωρολόγιο Πρόγραμμα των 6/θεσιων και άνω Δημοτικών Σχολείων, όπως αυτό ορίζεται από τις εγκυκλίους του ΥΠΑΙΘ προσαρμοσμένο στην ιδιαιτερότητα των συνθηκών λειτουργίας του.

Ο ημερήσιος διδακτικός χρόνος επιμερίζεται ανά νοσηλευόμενο μαθητή/μαθήτρια, διαφορετικής ως επί το πλείστον κάθε φορά τάξης, στους θαλάμους της κάθε Κλινικής, παιδαγωγικής ευθύνης του κάθε εκπαιδευτικού, ο οποίος επιλέγει και προσαρμόζει τα διδακτικά αντικείμενα διδασκαλίας, κατά περίπτωση μαθητή/μαθήτριας και των ιδιαιτέρων τους μαθησιακών αναγκών.

Η παρουσία και η βίωση της έννοιας του σχολείου εντός των θαλάμων νοσηλείας των μαθητών και μαθητριών λειτουργεί ως ευχάριστη έκπληξη για την πλειοψηφία των νοσηλευόμενων παιδιών και των γονέων τους, τους παρηγορεί στον αγώνα τους για την ίαση και τους γεμίζει με αισιοδοξία για την επιστροφή τους στη σχολική κανονικότητα του υγιούς. Αποτέλεσμα αυτών είναι να επικρατεί κλίμα ιδιαίτερου σεβασμού, εκτίμησης και αγάπης μεταξύ των εκπαιδευτικών του σχολείου μας και των νοσηλευόμενων μαθητών και μαθητριών και των οικογενειών τους, σε τέτοιο βαθμό, που οι περισσότεροι αναζητούν την επόμενη μέρα τη συνέχιση της παιδαγωγικής μας επικοινωνίας.

Η ιστοσελίδα του Σχολείου μας που επισκέπτεσθε, φιλοδοξεί να αποτελέσει   ένα άνοιγμά μας μέσα στον ευρύ και πολύπλοκο κόσμο του Νοσοκομείου Παίδων «Π. & Αγλαΐα Κυριακού», αλλά και στον ευρύτερο κόσμο των σχολείων εγγραφής και φοίτησης των νοσηλευόμενων παιδιών, σε όλη την Ελλάδα και όχι μόνο.

Ευελπιστούμε να αποτελέσει ένα βήμα ανταλλαγής εμπειριών και γνώσεων μεταξύ του σχολείου μας και των νοσηλευόμενων παιδιών και των οικογενειών τους, καθώς και κάθε ενδιαφερόμενου.

Σας ευχόμαστε καλή πλοήγηση.

Κωνσταντίνος Βελέτης

Καλωσήρθατε

Υποστηριζόμενο από blogs.sch.gr & Θέμα βασισμένο στο Lovecraft από τον Anders Norén