Ερχόμαστε σε επαφή με τη φύση

1697817667796blob 1

Την Τρίτη 17 Οκτωβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες των δύο τμημάτων της Γ΄ Τάξης επισκέφθηκαν το «Φουγάρο»  με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών των τμημάτων, κ. Βασιλείου Ελένης και κ. Κάππου Θεοδώρας. Ξεναγήθηκαν στους χώρους του και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Οι μουριές του Μοριά … στην αλέα του Φουγάρου».

Γνώρισαν το δέντρο της μουριάς(φυλλοβόλο, φροντίδα, καρποί…) , ήρθαν σε επαφή με την έννοια του οικοσυστήματος , αναγνώρισαν βιοτικά και αβιοτικά στοιχεία του και αντιλήφθηκαν τη μεταξύ τους αλληλεπίδραση. Απόλαυσαν την ιστορία του μεταξιού και διασκέδασαν με θεατρικό παιχνίδι , αυτοσχεδιάζοντας με φαντασία και δημιουργικότητα. Φεύγοντας, παρέλαβαν το βραβείο τους, μια νεαρή μουριά και την μεθεπόμενη μέρα τη φύτεψαν στον κήπο του σχολείου, αναλαμβάνοντας τη φροντίδα της. Μπράβο, Τριτάκια μας!

Έτοιμοι για το επόμενο ταξίδι;

Κατηγορίες: Προσωπικό. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.