η ιστορία πίσω από τον τίτλο

Πως προέκυψε αυτός ο – τουλάχιστον – ασυνήθιστος τίτλος  ενός blog; Τι μπορεί να σημαίνει μια “άχρηστη πληροφορία της ημέρας”;

Την απάντηση ίσως μπορούν να δώσουν οι μαθητές μας…. Στην προσπάθειά μας να ξεπεράσουμε τα σχολικά βιβλία, να ομορφήνουμε την μέρα μας αλλά και  να προχωρήσουμε στην επιστήμη μας με βάση τα ενδιαφέροντά μας προσθέσαμε στο μάθημα της τάξης  ένα μικρό κομμάτι: την άχρηστη πληροφορία της ημέρας….. όπου μας οδηγούσαν οι απορίες, τα ενδιαφέροντα και η φαντασία… αυτό ήταν πεδίο για να επεκταθούμε και να αναζητήσουμε κάτι άλλο, κάτι το διαφορετικό, κάτι που ξεφεύγει από τα συνηθισμένα.

Αφιερωμένο λοιπόν στους μαθητές , από όπου και η έμπνευση, το blog αυτό σταχυολογεί όλες εκείνες τις “άχρηστες πληροφορίες” που έκαναν τα μαθήματά μας πολύ πιο δημιουργικά.