1ος θεματικός κύκλος: «Ζω καλύτερα – Ευ ζην»

Θέμα: «Διατροφή»

Τίτλος: «Αναπτύσσομαι σωστά τρώγοντας υγιεινά»

1ος κύκλος εργαστηρίων

Κατά τους μήνες Οκτώβριο και Νοέμβριο υλοποιήθηκε το πρόγραμμα της υγιεινής διατροφής, που εντάσσεται στον πρώτο θεματικό κύκλο «Ζω καλύτερα – Ευ ζην».

Σκοπός του προγράμματος ήταν η βελτίωση του τρόπου ζωής των μαθητών με την υιοθέτηση σωστών διατροφικών συνηθειών και την αύξηση της φυσικής δραστηριότητας.

Αρχικά οι μαθητές κλήθηκαν να συμπληρώσουν ένα ερωτηματολόγιο, προκειμένου να ανιχνευθούν οι διατροφικές συνήθειές τους και οι προϋπάρχουσες γνώσεις τους γύρω από το θέμα της διατροφής. Από την αξιολόγηση των απαντήσεων και από την παρατήρηση των μαθητών τις ώρες σίτισής τους στα διαλείμματα διαπιστώθηκε ότι δεν ακολουθούν στην πλειοψηφία τους έναν υγιεινό τρόπο διατροφής και κρίθηκε αναγκαία η ενημέρωσής τους για τις αρνητικές επιπτώσεις της κακής διατροφής και τους κινδύνους που αυτή εγκυμονεί για την υγεία τους.

Στη συνέχεια χρησιμοποιήθηκε υλικό από το διαδίκτυο (εκπαιδευτικά βίντεο, διαδραστικές παρουσιάσεις) με σκοπό να γνωρίσουν οι μαθητές τη λειτουργία του οργανισμού και συγκεκριμένα του πεπτικού συστήματος και να έρθουν σε επαφή με τις ομάδες τροφών, τη μεσογειακή διατροφή και τη διατροφική πυραμίδα. Με διαδραστικά παιχνίδια και παραμύθια έγινε προσπάθεια εμπέδωσης της νέας γνώσης και ευαισθητοποίησης για τη σημασία της υγιεινής διατροφής.

1

Oμαδική εργασία των μικρών μαθητών με τη δημιουργία κολάζ. Σχεδιάστηκε ο Μάκης Ενζυμάκης που τρώει μόνο υγιεινές τροφές!

Το μόνο που μένει τώρα είναι να δούμε την εφαρμογή των όσων διδάχθηκαν, δηλαδή να δούμε τα φρούτα, το γάλα και τις άλλες υγιεινές τροφές να παίρνουν τη θέση των κρουασάν, της σοκολάτας και των άλλων ανθυγιεινών τροφών στα διαλείμματα, και κατά συνέπεια τα περιττά κιλάκια να… εξαφανίζονται.