Bravo Schools “Στηρίζουμε Βόρεια Εύβοια- Η χλωρίδα της Βόρειας Εύβοιας

BRAVO SCHOOLS

Τα ευχάριστα νέα ξεκίνησαν από νωρίς!!!

Κατακαλόκαιρο, μας ήρθε το μαντάτο ότι το σχολείο μας λαμβάνει, πέρα από διάκριση και

Βραβείο στην κατηγορία ΣΥΝΕΡΓΑΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ για την καλύτερη εκπαιδευτική προσέγγιση με τίτλο: «Στηρίζουμε Βόρεια Εύβοια: H χλωρίδα της Βόρειας Εύβοιας»

και εντάσσεται στο Δίκτυο Σχολείων Πρεσβευτών για τους Παγκόσμιους Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης.

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2021-2022, με τους μαθητές και τις μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου του 11ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης και ειδικότερα του Α3, θελήσαμε να στηρίξουμε έμπρακτα τη Βόρεια Εύβοια. Έτσι ήρθαμε σε επαφή με σχολεία της περιοχής αλλά και ένα σχολείο της Αθήνας και πραγματοποιήσαμε κάποιες συνεργατικές δράσεις. Ένα μικρό μέρος τους αφορούσε και τη χλωρίδα της περιοχής, για το οποίο βραβευτήκαμε, σε συνεργασία με το δημοτικό σχολείο  των Ωρεών της Βόρειας Εύβοιας και το 39ο δημοτικό Περιστερίου. Στα πλαίσια της δράσης μας πραγματοποιήσαμε διαδικτυακές και δια ζώσης συναντήσεις. Μάλιστα, δημιουργήσαμε και ένα «ζωντανό» έργο τέχνης με τίτλο «Όταν η φύση προσφέρει την παλέτα» στον περιβαλλοντικό περίπατο που πραγματοποιήσαμε τον περασμένο Μάιο. Οι δράσεις μας περιλάμβαναν επίσης δημιουργία ψηφιακής αφίσας και παιχνιδιού για τα αγριολούλουδα της Βόρειας Εύβοιας, παρασκευές που βασίζονται σε πρώτες ύλες που προσφέρει η φύση, ψηφιακό βιβλίο με ζωγραφιές, τραγούδια, ποιήματα, ιστορίες και παραμύθια από και για τη φύση, διαδικτυακές συναντήσεις συνεργασίας και άλλα πολλά.

Ευχαριστώ ολόψυχα τις μαθήτριες και τους μαθητές μου για την άψογη συνεργασία μας.

BRAVO SCHOOLS!!!

Μπράβο παιδιά!!!

Η υπεύθυνη εκπαιδευτικός

Θάνου Δέσποινα ΠΕ02- ΠΕ01

Κατηγορίες: Διακρίσεις. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.