Ψηφιακοί Αναγνώστες (Ε-Books Readers)

Ο ψηφιακός αναγνώστης ή συσκευή ανάγνωσης ηλεκτρονικών βιβλίων είναι μία φορητή συσκευή η οποία έχει σχεδιαστεί για την ανάγνωση βιβλίων και περιοδικών σε ψηφιακή μορφή. Το πιο σημαντικό πλεονέκτημα των e-Books Readers είναι η φορητότητά τους και η μεγάλη διάρκεια της μπαταρίας τους. Μπορούν να μεταφερθούν και να διαβαστούν οπουδήποτε ενώ το μέγεθος της οθόνης μπορεί να προσαρμοστεί στις ανάγκες του χρήστη. Ακόμα, δίνεται η δυνατότητα στον αναγνώστη να επισημάνει αποσπάσματα, να υπογραμμίσει και να προσθέσει σημειώσεις στο αρχικό κείμενο. Επίσης, προσφέρουν μέσω των ψηφιακών βιβλίων ένα πολυμεσικό περιεχόμενο με video, ήχο και κινούμενες εικόνες. Τέλος, ένας ψηφιακός αναγνώστης μπορεί να συνδεθεί για να «κατεβάσει» πληθώρα ψηφιακών βιβλίων, εφημερίδων και περιοδικών. Το μειονέκτημα της συσκευής αυτής είναι ότι ο μοναδικός σκοπός που εξυπηρετείται από τη χρήση της είναι η ανάγνωση κειμένων. Στην εκπαίδευση μπορούν να αντικαταστήσουν τα σχολικά βιβλία του μαθητή μειώνοντας τα έξοδα αναπαραγωγής τους και ελαφρύνοντας τις τσάντες των μαθητών.
(Παναγόπουλος, 2010).

Εφαρμογές