Ειδική Αγωγή σχολική ενσωμάτωση και κοινωνική Ένταξη

23 Μαΐου 2018 ΒΕΛΙΣΣΑΡΗ ΔΗΜΗΤΡΑ

Καλώς ήρθατε στο  Special needs Blog

Στον χώρο της εκπαίδευσης  η ενσωμάτωση είναι η κύρια προϋπόθεση πρόσβασης σε όλες τις δραστηριότητες και σε όλους τους χώρους της κοινωνικής ζωής.

Η ενσωμάτωση ως στόχος περιλαμβάνει όλες τις προσπάθειες που μπορούν να γίνουν για να βοηθηθούν τα άτομα με ειδικές ανάγκες και δυνατότητες ν’ αναπτύξουν τις ικανότητές τους και την προσωπικότητά τους ώστε να εκπληρώσουν το ρόλο τους στην κοινωνία με το μεγαλύτερο δυνατό βαθμό αυτονομίας. Όλοι οι πόροι διαβίωσης πρέπει να χρησιμοποιούνται με τέτοιο τρόπο που να παρέχουν σε όλους ίσες ευκαιρίες και δυνατότητες για συμμετοχή.

Εδώ θα μιλήσουμε για θέματα ειδικής αγωγής σε σχέση με το σχολείο, οικογένεια και κοινωνία!!!

Δημοσιευμένο στην κατηγορία  Χωρίς κατηγορία .

1 σχόλιο

1.    Ένας σχολιαστής WordPress  |  23 Μαΐου 2018 στις 14:31

Γεια σας, αυτό είναι ένα σχόλιο.
    Για να ξεκινήσετε με την έγκριση, επεξεργασία και διαγραφή σχολίων, παρακαλώ επισκεφθείτε την οθόνη Σχόλια στον Πίνακα Ελέγχου.
    Τα άβαταρ των σχολιαστών προέρχονται από το Gravatar.