Προσομοιώσεις θεσμικών οργάνων

Προσομοίωση των εργασιών του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου

Δεν υπάρχει πιο άμεσος και παραστατικός τρόπος για να μάθουμε πώς λειτουργούν κάποια θεσμικά όργανα από τη συμμετοχή μας σε μια προσομοίωση των εργασιών τους. Η συμμετοχή μας στις προσομοιώσεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου τις οποίες διοργανώνει ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός  “Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων Ελλάδας” και  στις οποίες συμμετέχουμε ως σχολείο μας έχει ωφελήσει πολλαπλά :

• ΑσχολούΑΦΙΣΑ 2ου ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ ΝΕΟΙ ΚΑΙ ΕΥΡΩΠΗμαστε με επίκαιρα θέματα και ζητήματα ευρωπαϊκού και παγκόσμιου ενδιαφέροντος
  • Μαθαίνουμε πώς λειτουργούν οι θεσμοί της Ευρωπαϊκής Ένωσης – ενισχύεται η ευρωπαϊκή ταυτότητα
  • Προβληματιζόμαστε, συζητάμε δημοκρατικά, προτείνουμε λύσεις
  • Προωθούμε το σεβασμό, τον διαπολιτισμικό διάλογο, τη συνεργασία
  • Αναπτύσσουμε επικοινωνιακές δεξιότητες, μαθαίνουμε να ακούμε, να κατανοούμε, να επιχειρηματολογούμε
  • Μαθαίνουμε να διαχειριζόμαστε το χρόνο μας, να προσαρμοζόμαστε, να έχουμε υπομονή και επιμονή
  • Αναπτύσσουμε πρωτοβουλίες, κριτική και δημιουργική σκέψη
  • Ενισχύουμε το θάρρος, την αυτοπεποίθηση και την αυτοεπίγνωσή μας
  • Γνωριζόμαστε, δημιουργούμε φιλίες, περνάμε όμορφα

Παρουσιάσαμε την εμπειρία μας στο 2ο Μαθητικό Συνέδριο “Νέοι και Ευρώπη” στις 26 Απριλίου 2023 στο Σεράφειο Κέντρο του Δήμου Αθηναίων και την μοιραστήκαμε με παιδιά από άλλα σχολεία της Αθήνας και όχι μόνο.

Σχετικά με εκπαιδευτικός

είμαι εκπαιδευτικός στο 2 Γενικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.