Μια περιγραφή για αυτό το ιστολόγιο

Στο ιστολόγιο αυτό υπάρχει υλικό για όλες τις τάξεις του Δημοτικού και το περιεχόμενο συνεχώς εμπλουτίζεται.

Το υλικό βασίζεται στις οδηγίες του Υπουργείου και έχει παραχθεί είτε από εμένα, είτε από συναδέλφους Πληροφορικούς.

Επάνω υπάρχουν καρτέλες χωρισμένες ανάλογα με την τάξη (Α – Β, Γ – Δ, Ε – ΣΤ Δημοτικού).

Σε κάθε καρτέλα υπάρχει η ύλη με κάποιους υπερσυνδέσμους που περιέχουν δραστηριότητες για το μάθημα.

Η καρτέλα Εργασίες Μαθητών περιέχει ανά έτος, το υλικό που έχει παραχθεί από τους ίδιους τους μαθητές. ‘Ολες οι εργασίες, ανεξαρτήτου τάξης ανεβαίνουν σε αυτή την καρτέλα.

Στην καρτέλα Διάφορα ανεβάζω κατά καιρούς υλικό που μπορεί να αφορά όλες τις τάξεις ή ανήκει σε κάποια ξεχωριστή θεματική ενότητα (Χριστούγεννα, Απόκριες, 28η Οκτωβρίου κλπ).

Η καρτέλα Χρήσιμο Λογισμικό και άλλα περιέχει συνδέσμους με υλικό που μπορεί να δουλεύουμε στην τάξη, αλλά μπορείτε να χρησιμοποιήσετε και στο σπίτι.

Η καρτέλα My Padlets περιέχει ψηφιακούς πίνακες με υλικό που θα δουλεύουμε μέσα στην τάξη ή μπορείτε να δείτε στο σπίτι. (Για την πρόσβαση απαιτείται κωδικός που δίνεται στην αρχή της χρονιάς)