Opera Digitalia

To blog του ξε-blog-αρίσματος!

Κ.Καρυωτάκης, Το βράδυ

Δεκ 201922

από κάτω από: Μελοποιημένη Ποίηση, Ποίηση | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κ.Καρυωτάκης, Το βράδυ

Καλές γιορτές με υγεία και ευτυχία

Χιόνια στο καμπαναριό!

από κάτω από: Μελοποιημένη Ποίηση | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλές γιορτές με υγεία και ευτυχία

Μέγας Αλέξανδρος: σημαντικοί σταθμοί στον βίο του

alexandroshead

Ένα σημαντικό κεφάλαιο στην Αρχαία Ελληνική Ιστορία αποτελεί και ο Μέγας Αλέξανδρος. Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε μία χρονογραμμή με τα σημαντικότερα γεγονότα του βίου του, την οποία μπορείτε να αξιοποιήσετε στο μάθημα της Ιστορίας της Α’ Γυμνασίου.

Μέγας Αλέξανδρος: σημαντικοί σταθμοί στον βίο του (χρονογραμμή)

από κάτω από: Ιστορία, Ιστορία Α' Γυμνασίου | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μέγας Αλέξανδρος: σημαντικοί σταθμοί στον βίο του

Γιάννης Ρίτσος, “Ειρήνη”

Δεκ 201922

Στον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να δείτε την απόδοση αποσπασμάτων του ποιήματος “Ειρήνη” του Γιάννη Ρίτσου με τη μορφή κόμικ με το online ψηφιακό εργαλείο Pixton.

Γιάννης Ρίτσος, “Ειρήνη”

από κάτω από: Ποίηση, Ποίηση σε Κόμικ | με ετικέτα , , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γιάννης Ρίτσος, “Ειρήνη”

Κική Δημουλά, “Επιρροές-Ρίψασπις”

Δεκ 201922

από κάτω από: Μελοποιημένη Ποίηση, Ποίηση | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κική Δημουλά, “Επιρροές-Ρίψασπις”

Ναζίμ Χικμέτ, “Η πιο όμορφη θάλασσα”

Δεκ 201922

από κάτω από: Μελοποιημένη Ποίηση, Ποίηση | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ναζίμ Χικμέτ, “Η πιο όμορφη θάλασσα”

Μαρία Πολυδούρη, “Γιατί μ’αγάπησες”

Δεκ 201922

από κάτω από: Μελοποιημένη Ποίηση, Ποίηση | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μαρία Πολυδούρη, “Γιατί μ’αγάπησες”

Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας: 8 Μαρτίου

ginaika-imera-708

Η 8η Μαρτίου, Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας, διεξάγεται υπό την αιγίδα του ΟΗΕ με αιχμή του δόρατος την ανάδειξη των γυναικείων προβλημάτων και δικαιωμάτων. Στο πλαίσιο της γεμάτης συμβολισμούς συγκεκριμένης μέρας μέσα από την αξιοποίηση του παρακάτω υλικού οι μαθητές μπορούν να γνωρίσουν 11 δυναμικές γυναίκες που έγραψαν … ιστορία.

11 Γυναίκες που έγραψαν ιστορία

από κάτω από: Παγκόσμιες Ημέρες - Αφιερώματα | με ετικέτα , , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας: 8 Μαρτίου

Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης: 21 Σεπτεμβρίου

Δεκ 201921
e1989-10289626_dove-of-peace

Η 21η Σεπτεμβρίου έχει οριστεί από τον ΟΗΕ ως Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης, προκειμένου να διαδοθούν τα ιδανικά της ειρήνης και της αποφυγής της βίας ανάμεσα στα έθνη και στους λαούς. Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε υλικό (ποίηση, μουσική, ζωγραφική, κόμικς) που μπορεί να αξιοποιηθεί για την προώθηση του μηνύματος της Ειρήνης στους μαθητές μέσα από τα μαθήματα της Λογοτεχνίας (Β΄Γυμνασίου), της Γλώσσας (Γ’ Γυμνασίου) και της Ιστορίας.

από κάτω από: Παγκόσμιες Ημέρες - Αφιερώματα | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παγκόσμια Ημέρα Ειρήνης: 21 Σεπτεμβρίου

Ευρωπαϊκός Διαφωτισμός

Δεκ 201915

Το κίνημα του Ευρωπαϊκού Διαφωτισμού διδάσκεται στο μάθημα της Ιστορίας της Γ΄ Γυμνασίου (1η ενότητα). Η αξιοποίηση στην τάξη του παρακάτω προτεινόμενου υλικού θεωρούμε ότι θα κεντρίσει την προσοχή και το ενδιαφέρον των μαθητών και θα καταστήσει το μάθημα περισσότερο εύληπτο.

Ευρωπαϊκός Διαφωτισμός (Ιστορία Γ’ Γυμνασίου): animation (PowToon) by Andreadou Dimitra

Δείτε το στο slideshare.net

από κάτω από: Ιστορία, Ιστορία Γ΄ Γυμνασίου | με ετικέτα , ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευρωπαϊκός Διαφωτισμός
« Παλιότερα άρθρα