“There and Back Again: A Space Tale” – eTwinning project 2022-2023

One small step to space food production Japan seeks firms to develop regenerative food supply system for space exploration

Το πρόγραμμα eTwinning για το σχολικό έτος 2022 – 2023 αφορά στην εξερεύνηση του διαστήματος και πιο συγκεκριμένα, στην εποίκιση της Σελήνης.

Τον Οκτώβριο του 2022 ξεκίνησε η συνεργασία του 1ου Γυμνασίου Πολίχνης με το Primary school Središće, της Κροατίας, στο πλαίσιο της οποίας, τα δυο σχολεία θα ερευνήσουν συνεργατικά τις προϋποθέσεις για την εποίκιση της Σελήνης, με στόχο τη σχεδίαση και κατασκευή ενός τρισδιάστατου μοντέλου σεληνιακής βάσης. Ο τίτλος του προγράμματος είναι «There and Back Again: A Space Tale».

Για τη σχεδίαση της βάσης, οι μαθητές θα χρησιμοποιήσουν το κοινόχρηστο διαδικτυακό εργαλείο τρισδιάστατης σχεδίασης Tinkercad.