CRIMSON IDOL – eTwinning έργο

CI 01

Σχολ. Έτος 2014-2015

Από τη συνεργασία του 1ου Γυμνασίου Εχεδώρου, Σίνδου Θεσσαλονίκης και του Escola Rosa Oriol, Llica d’ Amunt της Βαρκελώνης προέκυψε η ταινία με τίτλο “Crimson Idol”, που μπορείτε να παρακολουθήσετε παρακάτω.

Το έργο υλοποιήθηκε στα πλαίσια της πλατφόρμας συνεργασίας ευρωπαϊκών σχολείων eTwinning και έχει λάβει εθνική ετικέτα ποιότητας.

Η ταινία αφορά στην ενδοοικογενειακή βία, τις εξαρτήσεις, το χώρο του θεάματος και την αυτοπεποίθηση.

Βασίζεται στο ομώνυμο μουσικό-θεματικό άλμπουμ του μέταλ συγκροτήματος W.A.S.P.

Έχει προβληθεί στα πλαίσια πανελληνίων και διεθνών συνεδρίων σε διάφορες πόλεις της Ελλάδας, όπως Θεσσαλονίκη, Αθήνα, Πάτρα, Αλεξανδρούπολη και Λάρισα. Έχει δημοσιευτεί σε μουσικά webzines της Ελλάδας και της Ισπανίας καθώς και σε blogs που αφορούν στην εκπαίδευση. Τέλος έχει δοθεί συνέντευξη σε ονλάιν ραδιοφωνικό σταθμό της Μαδρίτης.

Υπεύθυνοι του προγράμματος οι εκπαιδευτικοί Ματεντσίδου Χριστιάνα και Karol Barriuso Rayo.