5.1. ΥΓΙΕΙΝΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ

1783832e a15a 4b6a b856 ba1c93f1b4f3

Το περιβάλλον είναι καθοριστικός παράγοντας της υγείας του ανθρώπου. Τελευταία η υγεία του ανθρώπου απειλείται περισσότερο από τις αλλαγές που συμβαίνουν στο περιβάλλον, με αποτέλεσμα πολλά νοσήματα στο μέλλον να οφείλονται σ’ αυτό. Το περιβάλλον διακρίνεται σε φυσικό (ατμοσφαιρικός αέρας, θερμοκρασία, υγρασία, ηλιακή ακτινοβολία, νερό κ.λπ.) και σε κοινωνικό (κατοικία, εργασία, διατροφή, ενδυμασία κ.λπ.). Η ατμοσφαιρική ρύπανση έχει αυξηθεί πολύ και κινδυνεύει η οικολογική ισορροπία του πλανήτη. Η τρύπα του όζοντος, το φαινόμενο του θερμοκηπίου, η όξινη βροχή είναι περιβαλλοντικοί κίνδυνοι που δημιουργήθηκαν πρόσφατα. Αν προστεθεί και η ραδιενέργεια, οι κίνδυνοι αυξάνουν συνεχώς και απειλούν την υγεία του ανθρώπου.

Αφού διαβάσετε προσεκτικά το κεφάλαιο 5.1 από το σχολικό σας βιβλίο σε συνδυασμό με το αρχείο pdf <<ΚΕΦ 5.1 ΕΞΤΡΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ >> προσπαθήστε να απαντήσετε στις ερωτήσεις αυτού. Σε δεύτερο χρόνο ασχοληθείτε με το αρχείο Pdf που περιέχει τις επαναληπτικές ασκήσεις του κεφαλαίου.

Διάβασέ με!!!!!!

Μελέτησε προσεκτικά το υλικό σου για την ενότητα 5.1 και κάνε τα κουίζ που ακολουθούν!