Αρχική » Μαθαίνω για το ποντίκι του υπολογιστή

Μαθαίνω για το ποντίκι του υπολογιστή

Κάντε κλικ στην πράσινη σημαία για να παίξετε και να μάθετε για το ποντίκι του υπολογιστή

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Παζλ για το ποντίκι και μαθαίνω το αριστερό κλικ του ποντικιού

Μπορείτε να φτιάξετε το παζλ για το ποντίκι του υπολογιστή;

Βρες τον εξωγήινο

Στο επόμενο παιχνίδι  κάνε αριστερό κλικ με το ποντίκι πάνω στον εξωγήινο και μάζεψε πόντους.

Το παιχνίδι διαρκεί τρία λεπτά. Πάτα την πράσινη σημαία για να αρχίσεις.

Γράψε πάνω στις γραμμές

Κάντε κλικ στην πράσινη σημαία

Ο Ποντικομούρης

Εξασκηθείτε στη χρήση του ποντικιού με τον Ποντικομούρη ή πατήστε κλικ εδώ αν θέλετε να κάνετε το ίδιο αλλά με οδηγίες στα Αγγλικά (Mousercise).

Βροχή αστεροειδών

Διαδραστικό παιχνίδι που στοχεύει στην εξοικείωση των μαθητών με τον χειρισμό του ποντικιού (αριστερό, δεξί και διπλό κλικ). Σκοπός του παιχνιδιού είναι η προστασία του πλανήτη από τη βροχή αστεροειδών. 1-Αριστερό κλικ για τους κόκκινους, 2-Διπλό αριστερό κλικ για τους πράσινους, 3-Δεξί κλικ για τους μπλε.

Αριθμοπάζλ

Ο μαθητής κάνει προσθέσεις και αφαιρέσεις, επιλέγοντας με κλικ του ποντικιού τους διάφορους αριθμούς, με στόχο να αποκαλύψει την εικόνα του παζλ που κρύβεται από κάτω τους. Κάθε επιλογή προσθέτει (αριστερό κλικ) ή αφαιρεί (δεξί κλικ) τον αριθμό του κομματιού στο τρέχον άθροισμα. Όταν δημιουργείται ο ζητούμενος αριθμός, αποκαλύπτονται τα κομμάτια της εικόνας και ακολουθεί ο επόμενος.

Tangram

Ένα παιχνίδι tangram για την εξάσκηση στο ποντίκι του υπολογιστή

Παίξτε το παρακάτω παιχνίδι και εξασκηθείτε στο tangram αλλά και στον χειρισμό του ποντικιού. Δουλεύει μια χαρά και σε κινητό ή ταμπλέτες.

Τι λέει το ποντίκι;