Δημιουργία πρότασης για αξιοποίηση ψηφιακών εργαλείων στη διδακτική πράξη.

27 Δεκέμβριος 2015
light bulbs sketched on chalkboard Many small ideas make a big one

Αγαπητοί συμφοιτητές!

Έχοντας παρακολουθήσει τις παρουσιάσεις για τα ψηφιακά εργαλεία και τις υπηρεσίες, θα θέλαμε τώρα  να μας βοηθήσετε να συμπληρώσουμε τον ιστότοπό μας με  δικές σας προτάσεις αξιοποίησής  τους στη διδακτική πρακτική. Επιλέξτε κάποια συγκεκριμένη διδακτική ενότητα και προτείνετε τον τρόπο που το Ψηφιακό Σχολείο, το Φωτόδενδρο και το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο θα μπορούσαν να υποστηρίξουν την εκπαιδευτική διαδικασία.

1. Συγκροτήστε μια ομάδα των 4 ή 5 ατόμων, δύο το πολύ εκ των οποίων να έχουν λογαριασμό στο ΠΣΔ.
  2. Επιλέξτε την διδακτική ενότητα που θα  θέλατε να υποστηρίξετε με το ψηφιακό υλικό.
  3. Αναζητήστε στο Ψηφιακό Σχολείο, στο Φωτόδενδρο και στο ΠΣΔ τουλάχιστον από ένα εργαλείο και υπηρεσία  που θα μπορούσατε να χρησιμοποιήσετε και καταγράψτε τον τρόπο που προτείνετε αυτό να γίνει.
  4. Συνδεθείτε στον ιστότοπό μας με το λογαριασμό σας στο ΠΣΔ. Είστε ήδη συντάκτες του. Αν αντιμετωπίζετε κάποιο πρόβλημα ελέγξτε το email σας στο ΠΣΔ και ενεργοποιήστε τη συμμετοχή σας μέσω του μηνύματος που έχετε λάβει.
  5. Στην πράσινη μπάρα στην κορυφή του ιστότοπου πατήστε Προσθήκη/Άρθρου και συντάξτε ένα άρθρο:
    1. Δώστε  κατάλληλο τίτλο.
    2. Περιγράψτε την διδακτική ενότητα που θέλετε να υποστηρίξετε.
    3. Προσθέστε το όνομα και το link κάθε ψηφιακού εργαλείου ή υπηρεσίας που έχετε επιλέξει.
    4. Γράψτε  μια μικρή περιγραφή για τον τρόπο που προτείνετε να χρησιμοποιηθεί το καθένα από τα παραπάνω.
    5. Προσθέστε προαιρετικά κάποια σχετική εικόνα.
    6. Πατήστε το κουμπί Δημοσίευση.

Η ανάρτησή σας  θα βρίσκεται στη σελίδα Προτάσεις αξιοποίησης.

Ευχαριστούμε πολύ που συμβάλλετε στον εμπλουτισμό αυτού του ιστότοπου!