ETHNOA Diploma 2024 001

«Η Ολυμπιακή εβδομάδα στο δρόμο για το Παρίσι 2024»

ETHNOA Diploma 2024 001

Ευχαριστούμε πολύ την  ΕΘΝΟΑ για την δυνατότητα  συμμετοχής του σχολείου μας στη 4η Ολυμπιακή εβδομάδα με θεματική ενότητα

«Η Ολυμπιακή εβδομάδα στο δρόμο για το Παρίσι 2024»

Οι μαθητές και οι μαθήτριες, μέσα  από την εκπαιδευτική διαδικασία:

-Διαδικτυακές συναντήσεις μέσω της πλατφόρμας zoom

-Αθλητικές-κινητικές δραστηριότητες

-Δημιουργικές καλλιτεχνικές  εργασίες έκφρασης

χάρηκαν αυτό το όμορφο ταξίδι στο δρόμο για το Παρίσι 2024, γνώρισαν  καλύτερα τις Ολυμπιακές αξίες, μεγάλους Έλληνες αθλητές και αθλήτριες και τις καινοτομίες που θα δούμε στους Ολυμπιακούς και Παραολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι αυτό το καλοκαίρι και  πήραμε  όλοι  μαζί μας , ωραία μηνύματα που θα  μας  συνοδεύουν στη ζωή μας  μέσα  από την εκπαιδευτική διαδικασία

Στο πλαίσιο του προγράμματος:

1.Συνεχίζοντας το συμβολικό ταξίδι το Διεθνές Διαβατήριο Fair Play που ξεκίνησε από την ΑΡΧΑΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑ έφτασε στην Γη της Μακεδονίας στην γενέτειρα του Μεγάλου Αλεξάνδρου, την ΠΕΛΛΑ με στόχο να διαδώσει το Παγκόσμιο μήνυμα των Ολυμπιακών Αξιών σε ΟΛΟ τον κόσμο.

Προγραμματίζουμε και για το σχολικό έτος 2024-25 (Δημοτικό Σχολείο Νέας Πέλλας , Δημοτικό Σχολείο Παραλίμνης) Εργαστήρια Ολυμπισμού(Ολυμπισμός σημαίνει ΠαίΖΩ με Ασφάλεια ) από κοινού με την ΕΘΝ.Ο.Α (Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία), την ΕΦΑ Πέλλας, τον Δήμο Πέλλας, τη Δ/νση Πρωτοβάθμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης Πέλλας, το Τ.Ε.Φ.Α.Α.-Π.Θ στον Αρχαιολογικό Χώρο της Πέλλας, στο Αρχαιολογικό Μουσείο Πέλλας και στο περιβάλλον των Σχολείων (Δημοτικό Σχολείο Νέας Πέλλας , Δημοτικό Σχολείο Παραλίμνης)

2.Ο Εθνικός Οργανισμός Υποστήριξης του eTwinning ενέκρινε το έργο  με τίτλο:

“THE INTERNATIONAL FAIR PLAY PASSPORT”- FROM ANCIENT OLYMPIA TO ANCIENT PELLA TO EUROPEAN PRACTICS.-

«ΤΟ ΔΙΕΘΝΕΣ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΩΝ ΑΞΙΩΝΙNTERNATIONAL FAIR PLAY PASSPORT»- ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΠΕΛΛΑ ΩΣ ΤΙΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ

το οποίο δημιούργησε  ο Συντονιστής Εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής Μπαλάσκας Χρήστος μέσα από το μάθημα της Φυσικής Αγωγής για το 7/Θ Δημοτικό Σχολείο Νέας Πέλλας (Νέα Πέλλα, Ελλάδα ) και συνεργάζεται με σχολεία της Ευρώπης:

Ewa Maria Paprocka (Πολωνία):Szkoła Podstawowa im. Polskich Olimpijczyków w Mysiadle Mysiadło, Πολωνία Mazowieckie.

Το ταξίδι του «International Fair Play Passport-Το Διεθνές Διαβατήριο Fair Play» συνεχίζεται με στόχο να διαδώσει το Παγκόσμιο μήνυμα των Ολυμπιακών Αξιών σε ΟΛΟ τον κόσμο.

Ευχαριστούμε θερμά τον κ. Πρόεδρο της Εθνικής Ολυμπιακής Ακαδημίας (ΕΘΝ.Ο.Α) κ. Γιώργο Αλικάκο , την Διευθύντρια της ΕΘΝ.Ο.Α (Εθνική Ολυμπιακή Ακαδημία) κα Ντενίζ Παναγοπούλου και τους συνεργάτες της για το εκπαιδευτικό υλικό που αξιοποιούμε στο πλαίσιο του προγράμματος «Το Διεθνές Διαβατήριο Ολυμπιακών Αξιών-Ιnternational fair play passport»(σκυτάλη -Ιnternational fair play passport, αθλητικό σάκο, μετάλλια) προβάλλοντας Ανθρώπους, Αθλητές , Επιστήμονες Πρότυπα, και Φορείς που για όλους μας μπορούν να χρησιμεύσουν ως παράδειγμα και πυξίδα στον αθλητισμό και στην καθημερινή ζωή για έναν καλύτερο κόσμο.

–το ερωτηματολόγιο αξιολόγησης του προγράμματος

–πλούσιο εκπαιδευτικό υλικό καθώς και τα βίντεο από τις παρουσιάσεις.