13.1 Προσθήκη χρήστη σε ιστολόγιο

Τελευταία ενημέρωση στις: 14 Σεπτεμβρίου 2023

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ
Ως χρήστη με αυξημένα δικαιώματα στο ιστολόγιο σας μπορείτε να προσθέσετε μόνο χρήστες του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου που έχουν συνδεθεί τουλάχιστον μία φορά στο blogs.sch.gr.

Δείτε και το σχετικό video στο video.sch.gr

Για να προσθέσετε ένα χρήστη του ΠΣΔ ως μέλος του ιστολογίου  σας μεταβείτε στη διαχειριστική σελίδα του ιστολογίου Χρήστες–> Προσθήκη.  Στη σελίδα αυτή δίνετε το email ΠΣΔ του χρήστη καθώς και το ρόλο που θέλετε αυτός να έχει στο ιστολόγιο σας και πατήστε το μπλε κουμπί ‘Προσθήκη υφιστάμενου μέλους’.
Ο χρήστης θα λάβει ένα μήνυμα για να αποδεχτεί την πρόσκληση ως μέλος του ιστολογίου σας που θα περιέχει ένα σύνδεσμο αποδοχής της πρόσκλησης.

Στο νέο μέλος θα αποσταλεί αυτόματα email, για να αποδεχθεί το ρόλο αυτό, αν το αποδεχθεί τότε αυτόματα είναι για τον ιστότοπο ότι ιδιότητα έχει επιλέξει ο Διαχειριστής.

Παράδειγμα
Χρησιμοποιούμε ως παράδειγμα το σενάριο, διευθυντής σχολείου να θέλει να αναθέσει δικαιώματα διαχείρισης ή σύνταξης κειμένων σε εκπαιδευτικούς. Η διαδικασία είναι η εξής:

Η/ο Διευθυντής του σχολείου:

1. Συνδέεται με τον επίσημο λογαριασμό του σχολείου ο διευθυντής στο https://blogs.sch.gr . Το ιστολόγιο του σχολείου δημιουργείται αυτόματα.
  2. Μεταβαίνει στο διαχειριστικό του ιστολογίου του σχολείου και συγκεκριμένα στη σελίδα “Χρήστες” -> «Προσθήκη».
  3. Βάζει το email (email Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου, όχι άλλο) του εκπαιδευτικού στον οποίο θέλει να αποδώσει δικαιώματα διαχειριστή και ορίζει τον ρόλο του π.χ. «Διαχειριστής» και πατάει το κουμπί «Προσθήκη υφιστάμενου μέλους».
    Θα αποσταλεί σχετικό mail στον εκπαιδευτικό και ο διευθυντής δεν έχει να κάνει κάτι άλλο.

Η/ο Εκπαιδευτικός που πρόκειται να οριστεί ως διαχειριστής, θα λάβει ένα mail της παρακάτω μορφής.

Ο εκπαιδευτικός αρκεί να επισκεφτεί τον σύνδεσμο του email για να αποδεχτεί την πρόσκληση και αυτόματα γίνεται μέλος στο ιστολόγιο του σχολείου με τον ρόλο που του έχει ορίστει.
Το ιστολόγιο του σχολείου θα εμφανίζεται στη σελίδα ιστολογίων του χρήστη όταν αυτός συνδέεται στο blogs.sch.gr ώστε να μπορεί να το διαχειριστεί.