Λέμε ΟΧΙ στη Σχολική Βία

Με τους μαθητές μου συνεργαστήκαμε για να δημιουργήσουμε  ένα εξαιρετικό βίντεο κλιπ που αναδεικνύει το πρόβλημα του σχολικού εκφοβισμού και προάγει την αντιμετώπισή του. Το βίντεο απεικονίζει σκηνές με μαθητές που αντιμετωπίζουν διάφορες μορφές εκφοβισμού, όπως προσβολές, απομόνωση και σωματική βία. Παράλληλα, προβάλλονται εικόνες με μαθητές που συνεργάζονται, υποστηρίζουν ο ένας τον άλλον και προωθούν ένα φιλικό και ασφαλές περιβάλλον.

Μέσω του βίντεο, οι μαθητές επιδιώκουν να διαμορφώσουν μια συνειδητοποίηση και μια αίσθηση ευθύνης στην κοινότητα του σχολείου. Προτρέπουν τους συμμαθητές τους να μην μένουν σιωπηλοί όταν παρατηρούν καταχρηστική συμπεριφορά, αλλά να αναλάβουν δράση και να αντισταθούν στον εκφοβισμό. Το βίντεο έχει σκοπό να ενθαρρύνει την αλληλεγγύη, την ευαισθητοποίηση και την εκπαίδευση για την πρόληψη του εκφοβισμού στο σχολικό περιβάλλον.