Avgipistof's Blog

Το Ιστολόγιο για τον Πολιτισμό και την Τέχνη στο Σχολείο μας

Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη

Κάτω από: E- CLASSΑΥΓΗ ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ στις 20:29 στις 3 Απριλίου 2020

Τα μαθήματα στην Ηλεκτρονική Σχολική Τάξη είναι διαθέσιμα με την εγγραφή των μαθητών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο.

Stuttgart – Berlin

Κάτω από: ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣΑΥΓΗ ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ στις 00:31 στις 28 Μαρτίου 2020

Η Β’ Λυκείου  του Γενικού Λυκείου Στουτγάρδης / Griechisches Lyzeum Stuttgart πραγματοποίησε τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στο Βερολίνο από 9 Μαΐου 2019 έως 11 Μαΐου 2019 στο πλαίσιο του αναλυτικού προγράμματος.

Τα σημεία ενδιαφέροντος ήταν: East Side Gallery, Deutscher Bundestag, Berliner Dom, Checkpoint Charlie, Brandenburger Tor, Holocaust Mahnmal, Museumsinsel, Museum Madame Tussauds.

Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας

Κάτω από: Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής ΓλώσσαςΑΥΓΗ ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ στις 10:54 στις 9 Φεβρουαρίου 2018

Το Ελληνικό Λύκειο Στουτγάρδης/Griechisches Lyzeum Stuttgart τιμά την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας την Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου και ώρα 12:00.

ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΓΛΩΣΣΑΣ-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Φεστιβάλ Cineμάθεια, 2017

Κάτω από: ΦΕΣΤΙΒΑΛ CINEΜΑΘΕΙΑ 2017ΑΥΓΗ ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ στις 10:58 στις 17 Ιουνίου 2017

“ΕΓΩ & ΕΣΥ ΜΑΖΙ”

Το Γενικό Λύκειο Μύρινας σε συνεργασία με το ΕΠΑΛ Μύρινας συμμετείχε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της UNICEF “Εγώ & Εσύ μαζί για ένα Κόσμο Ειρηνικό, χωρίς Βία και Ρατσισμό” κατά το σχολικό έτος 2013-2014.

ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΑΖΙ!

ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΑΖΙΑΡΜΟΝΙΑ ΧΡΩΜΑΤΩΝ

ΕΓΩ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΑΖΙ

Νίκος Καββαδίας

Κάτω από: ΝΙΚΟΣ ΚΑΒΒΑΔΙΑΣΑΥΓΗ ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ στις 10:27 στις 31 Οκτωβρίου 2016

Το Γενικό Λύκειο Μύρινας τίμησε τον ποιητή Νίκο Καββαδία με ένα επετειακό αφιέρωμα γα τα 100 χρόνια από τη γέννησή του την Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2010 και ώρα 18:00 στο κινηματοθέατρο “Μαρούλα”.

AΦΙΣΑ

ΚΑΒΒΑΔΙΑΣ

Μπορείτε να διαβάσετε το άρθρο για την εκδήλωσή μας με τίτλο “Τα παιδιά αγαπούν το Νίκο Καββαδία”.

“Χάρτινο το φεγγαράκι”

Κάτω από: ΧΑΡΤΙΝΟ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΑΚΙΑΥΓΗ ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ στις 20:36 στις 19 Μαΐου 2016

Το ΓΕΛ Μύρινας παρουσίασε τη μουσικοχορευτική θεατρική παράσταση “Χάρτινο το φεγγαράκι”, αφιερωμένη στο Νίκο Γκάτσο, το Σάββατο 19 Μαΐου 2012 και ώρα 19:30 στο κινηματοθέατρο “Μαρούλα”.

Η παράσταση εντάχθηκε στις καλοκαιρινές εκδηλώσεις του Δήμου Λήμνου.

ΑΦΙΣΑ

Έλα πάρε μου τη λύπη

( Στίχοι: Νίκος Γκάτσος Μουσική: Μάνος Χατζιδάκις )

Σ΄έβλεπα στα μάτια

( Στίχοι: Νίκος Γκάτσος Μουσική: Δήμος Μούτσης )

Μπορείτε να διαβάσετε το άρθρο του Ράδιο Άλφα για την παράστασή μας με τίτλο “Το Χάρτινο φεγγαράκι και τ΄Αστεράκια…”.

“Μένουμε πάντα παιδιά”

Κάτω από: ΜΕΝΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΠΑΙΔΙΑΑΥΓΗ ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ στις 19:49 στις 27 Δεκεμβρίου 2015

Το ΓΕΛ Μύρινας παρουσίασε τη μουσικοχορευτική θεατρική παράσταση “Μένουμε πάντα παιδιά”, αφιερωμένη στον Αλέκο Σακελλάριο για τα 100 χρόνια από τη γέννησή του, την Παρασκευή 28 Ιουνίου 2013 και ώρα 20:30 στο πολιτιστικό κέντρο Πορτιανού. Η παράσταση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του προγράμματος Αισθητικής Αγωγής “Σαν παλιό Σινεμά”.

H Μαργαρίτα η Μαργαρώ

( ΣτίχοιΜουσική: Μίκης Θεοδωράκης )

Πες μου μια λέξη

( Στίχοι: Αλέκος Σακελλάριος Μουσική: Μάνος Χατζιδάκις )

“Ένα παιδί μετράει τ΄άστρα”

Κάτω από: ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕΤΡΑΕΙ Τ΄ΑΣΤΡΑΑΥΓΗ ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ στις 19:04 στις 30 Νοεμβρίου 2015

Το ΓΕΛ Μύρινας σε συνεργασία με το ΕΠΑΛ Μύρινας παρουσίασε τη θεατρική παράσταση “Ένα παιδί μετράει τ΄άστρα” στο πλαίσιο του ομώνυμου πολιτιστικού προγράμματος τη Δευτέρα 30 Ιουνίου 2014 και ώρα 20:00 στο κινηματοθέατρο “Μαρούλα.

ΜΑΘΗΜΑ ΓΕΩΓΡΑΦΙΑΣ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Μπορείτε να διαβάσετε το άρθρο που έγραψε για την παράστασή μας ο Ραδιοφωνικός Σταθμός LimnosFM 100.

“Πήρα Κόκκινα Γυαλιά κι όλα γύρω Σινεμά τα βλέπω…”

Κάτω από: ΠΗΡΑ ΚΟΚΚΙΝΑ ΓΥΑΛΙΑ ΚΙ ΟΛΑ ΓΥΡΩ ΣΙΝΕΜΑ ΤΑ ΒΛΕΠΩΑΥΓΗ ΠΙΣΤΟΦΙΔΟΥ στις 21:28 στις 29 Σεπτεμβρίου 2015

Τραγούδια από τη μουσικοθεατρική παράσταση  «Πήρα Κόκκινα Γυαλιά κι όλα γύρω Σινεμά τα βλέπω…».

Να με προσέχεις

Πάρε πασά μου

Η επιμονή σου

Το φλασάκι