Χουλιγκανισμός

Οι νέοι στον ελεύθερο τους χρόνο ασχολούνται με τον αθλητισμό γιατί τους βοηθάει ψυχικά και σωματικά ή μπορεί να παρακολουθούν την πορεία κάποιων αθλητικών ομάδων που μπορεί να είναι τοπικές ή εθνικές . Πολλοί άνθρωποι παθιάζονται για την ομάδα που υποστηρίζουν και αυτό έχει ως αποτέλεσμα σε κάποιον αγώνα  που παίζει η ομάδα τους  τυφλωμένοι από το ομαδικό πάθος να βρεθούν σε κόντρα με φιλάθλους  της αντίπαλης ομάδας. Αυτό έχει ως συνέπεια την βία , τον ρατσισμό, την ξενοφοβία, την εμπορευματοποίηση τους αθλητισμού σε σύγχρονο μάρκετινγκ, αλλά και την μετατροπή του φιλάθλου σε οπαδού.

Σημαντικός παράγοντας είναι τα ΜΜΕ, τα οποία μπορούν για παράδειγμα αντί να προβάλλουν τις όμορφες στιγμές του αθλητισμού, τους σωστούς κανόνες διεξαγωγής ενός αγώνα και το κυριότερο, το «ευ αγωνίζεσθαι», προβάλλουν σκηνές βίας και φανατισμού, με μόνο στόχο την τηλεθέαση και όχι την προώθηση των ιδεών του αθλητισμού.

Προτείνονται τρόποι αντιμετώπισης για την ανάπτυξη του αθλητισμού. Είναι πάρα πολλοί αλλά μερικοί είναι:

1. Αναβάθμιση του σχολικού αθλητισμού .
  2. Αναβάθμιση και ορθή αξιοποίηση των κονδυλιών .
  3. Συνεχής επιμόρφωση και εκπαίδευση των αθλητών και των αθλητικών στελεχών και  υιοθέτηση σύγχρονων προγραμμάτων.
  4. Καταπολέμηση του ρατσισμού στον αθλητισμό με την βοήθεια όλων των εμπλεκόμενων φορέων.
  5. Αξιοποίηση των σχολικών αθλητικών χώρων τις ώρες που δεν χρησιμοποιούνται για τις σχολικές ανάγκες και πολλά άλλα.

Ένα άρθρο των μαθητών Βαρβαρέσου Ε. & Βαρβαρέσου Χ.