παζλ

Χριστουγεννιάτικες αποστολές

Στις διακοπές των Χριστουγέννων μπορούμε πολύ όμορφα να ασχοληθούμε με τα παρακάτω παιχνίδια απο την eme :

Τον πίνακα ” Τα κάλαντα” του Νικηφόρου Λύτρα

Πατήστε με το ποντίκι σας πάνω σε κάθε εικονίδιο Screenshot 2021 12 29 233241

ώστε να σας διαβάσουν κάθε  σχετική πληροφορία.

Εδώ μπορείται να παίξετε ένα παιχνίδι βάζοντας τις εικόνες της Γέννησης του Χριστού  σε χρονολογική σείρα

Τώρα σας παραθέτουμε μια πολλή ωραία πρόταση απο το  13ο Δημοτικό σχολείο Χαλανδρίου για κατασκευή Χριστουγεννιάτικων στολιδιών απο χαρτοπολτό. Μπορείτε να τα φτιάξετε αν θέλετε, μαζί με τους γονείς σας.

Και μια πρόταση πιο “παιχνιδιάρικη”  με …..ρομποτάκια απο το 1ο Δημοτικό σχολείο Τυρνάβου

656749af057ea0bb3e61a924d177230b

Χριστουγεννιάτικες κατασκευές

Η περίοδος πριν απο τα Χριστούγεννα είναι μια περίοδος προετοιμασίας και χαράς. Στο Νηπιαγωγείο με πολλή κέφι και μεράκι ετοιμάζουμε διάφορες κατασκευές.  Ακούμε Χριστουγεννιάτικη ορχηστρική μουσική ή Χριστουγεννιάτικα παιδικά τραγούδια και φτιάχνουμε τις κατασκευές μας : Κάτρες, Αί Βασίλη, μπάλες, αγγελάκια, καμπανούλες φάτνη και ό, τι άλλο μας ενδιαφέρει….

Εδώ είναι μερικές απο τις κατασκευές που φτιάξαμε φέτος:

Μπορούμε να φτιάξουμε κι άλλα πολλά στολίδια φτιαγμένα απο φελιζολ κομμένο και βαμμένο.

Εδώ θα βρείτε κι οδηγίες πώς να φτιάξετε τις δικές σας καμπανούλες απο φελιζόλ.