1ο Μαθητικό Λογοτεχνικό Συνέδριο ν. Μαγνησίας: Ο Παπαδιαμάντης διαλέγεται με τους μαθητές

Ιούν 201830

Το Γυμνάσιο Σκιάθου συμμετείχε στο 1ο Μαθητικό Λογοτεχνικό Συνέδριο με τίτλο «Ο Παπαδιαμάντης διαλέγεται με τους μαθητές»,  το οποίο διοργανώθηκε από τη ΔΔΕ Μαγνησίας το διήμερο 3 και 4 Μαΐου στον Βόλο.

Ο τίτλος της μαθητικής ανακοίνωσης ήταν «Από τη γλώσσα του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη στις γλώσσες του κόσμου».  Οι μαθητές και οι μαθήτριες του σχολείου προσπάθησαν να προσεγγίσουν τη γλώσσα του λογοτεχνικού έργου του Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη και να ερευνήσουν τις τύχες του στον κόσμο της μετάφρασης∙ επιπλέον, προσπάθησαν να συνδέσουν τη σχολική κοινότητα με την πολυπολιτισμική και πολυγλωσσική πραγματικότητα της σύγχρονης Σκιάθου. Προβλήθηκε βίντεο που δημιούργησαν μαθητές και μαθήτριες του σχολείου.