Η επόμενη τηλεδιάσκεψη θα πραγματοποιηθεί για όλες τις τάξεις την Τρίτη 26/5 στις 11π.μ. Θα συζητήσουμε πρακτικά θέματα που θα έχουν σχέση με το άνοιγμα των σχολείων την 1 Ιουνίου.

Πασχαλινές Κάρτες

Φέτος που το Πάσχα θα είναι λίγο διαφορετικό καθώς δεν θα έχουμε τη δυνατότητα να δούμε πολλούς από τους συγγενείς και τους φίλους μας από κοντά, τι θα λέγατε να φτιάξουμε γι’ αυτούς πασχαλινές κάρτες για να τους πούμε τις ευχές μας; Σας έχω κάποιες ιδέες πιο κάτω και φυσικά μπορείτε να αυτοσχεδιάσετε!

Ένας γρίφος για τους μαθητές των μεγάλων τάξεων!

Προσέξτε πόσες είναι οι σκούπες και τα ραβδιά, σε κάποιες σειρές υπάρχουν διπλά.

Επίσης προσοχή και στην τελευταία μαγισσούλα πώς απεικονίζεται. Περιμένω τις απαντήσεις σας!

Λύση:

15+15+15=45  Άρα μάγισσα με ραβδί και σκούπα=15

7+7+7=21  Άρα αστέρι=7

3+3+3+3=12  Γιατί υπάρχει διπλή σκούπα στη μέση, άρα σκούπα=3

Μάγισσα χωρίς αστέρι και σκούπα 15-7-3=5

Άρα 3+5x(7+7)=3+5×14=3+70=73

Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου (2 Απριλίου 2020)

Αφού δεν μπορούμε να έχουμε πρόσβαση στη βιβλιοθήκη για να δανειστούμε ένα βιβλίο, μπορούμε να ακούσουμε ένα. Ψάξτε στη βιβλιοθήκη τα βιβλία που οδηγούν σε παραμύθια και καλή ακρόαση!

ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

Μια ακόμη προσπάθεια να είμαστε σε επικοινωνία για όσο διάστημα τα σχολεία θα είναι κλειστά είναι η δημιουργία αυτού του ιστολογίου. Στην αντίστοιχη καρτέλα κάθε τάξης θα βρείτε επαναληπτικές ασκήσεις και δραστηριότητες για να περάσετε δημιουργικά κάποιες από τις ώρες που είστε στο σπίτι!