Παρακολούθηση συναυλίας της Κ.Ο.Θ

Το σχολείο μας παρακολούθησε τη Δευτέρα 5 Μαΐου και ώρα 21:00 τη συναυλία κλασικής μουσικής της Κ.Ο.Θ.  στην Αίθουσα Τελετών του Α.Π.Θ. έπειτα από την πολύ ευγενική χορηγία προσκλήσεων της Κ.Ο.Θ.

Η Κρατική Ορχήστρα Θεσσαλονίκης παρουσίασε έργα μεγάλων Ρώσων συνθετών με τον καταξιωμένο μαέστρο Βασίλη Χριστόπουλο στο πόντιουμ και τη σολίστ στο πιάνο, Martyna Jatkauskaite, νικήτρια του διεθνούς διαγωνισμού πιάνου «Γιώργος Θυμής».

μαεστρος σοπράνο

Η συναυλία περιελάμβανε την Εισαγωγή από την όπερα Χοβάντσινα (διασκευή του Nikolay Rimsky – Korsakov) του Modest Mussorgsky, το έργο Ραψωδία σ’ ένα θέμα του Paganini για πιάνο και ορχήστρα, έργο 43 του Sergei Rachmaninov και τη Συμφωνία αρ. 5, σε μι ελάσσονα, έργο 64, του Pyotr Ilyich Tchaikovsky.

φωτογραφία 3 (3)

Μαθητές και καθηγητές του σχολείου είχαν την χαρά  να απολαύσουν μια μαγευτική βραδιά κλασικής μουσικής και να φύγουν με τις καλύτερες εντυπώσεις.

music2

Θερμές ευχαριστίες στην Κ.Ο.Θ και ειδικότερα στον  υπεύθυνο επικοινωνίας κ.Νίκο Κυριακού για την τιμή που μας έκαναν.

φωτογραφία 3 (3)