ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ETWINNING

Πρόγραμμα eTwinning: “Europe, nice to meet you!”

Το νηπιαγωγείο Βέννας συμμετέχει στο πρόγραμμα e-twinning “Europe: nice to meet you!». Το    πρόγραμμα απευθύνεται σε παιδιά προσχολικής ηλικίας και θα διαρκέσει από τον Σεπτέμβριο έως τον Μάιο. Πρόκειται για  μια εικονική περιήγηση στην Ευρώπη μέσα από έναν φανταστικό χαρακτήρα, τον Paddington, το πολύ διάσημο αρκουδάκι από την Αγγλία. Θα ταξιδέψει μεταξύ των χωρών της Αγγλίας, της Ιταλίας, της Ελλάδας, της Γαλλίας, της Λιθουανίας, της Ισπανίας και της Πολωνίας, και θα δείξει στα παιδιά τοπία, σημαίες, φαγητό, τραγούδια, κινούμενα σχέδια κάθε χώρας.

5eb71a655d93f

Πρόγραμμα eTwinning: “Let my energy be renewed!”

Το νηπιαγωγείο Βέννας συμμετέχει στo πρόγραμμα e-twinning “Let my energy be renewed”, μαζί με σχολεία από την Τουρκία, Ρουμανία και Κροατία. Το πρόγραμμά «Let my energy be renewed» έχει ως στόχο να βοηθήσει τα παιδιά προσχολικής ηλικίας να μάθουν τη σημασία των βιώσιμων πηγών ενέργειας για την προστασία του οικοσυστήματος και να αλλάξουν τη στάση τους απέναντι στο φυσικό περιβάλλον. Μέχρι το τέλος του προγράμματος, τα παιδιά θα είναι σε θέση να κατανοούν και να χρησιμοποιούν στην καθημερινή τους ζωή συγκεκριμένες λέξεις που σχετίζονται με την αειφορία. Παράλληλα, οι οικογένειες των νηπίων θα έχουν αυξημένη ευαισθητοποίηση σχετικά με την ατομική τους συμπεριφορά και στάση απέναντι στο περιβάλλον.

Πρόγραμμα eTwinning: “Let’s collect black gold”

dear muhammad patel 1 0dear muhammad patel 2 0

Το Νηπιαγωγείο Βέννας συμμετέχει στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning “Let’s collect black gold”. Σκοπός του έργου είναι να παρέχει στους μαθητές καινοτόμες εκπαιδευτικές δράσεις στη διάρκεια του σχολικού έτους. Μέσα από την αλληλεπίδραση σε ένα ευχάριστο περιβάλλον μάθησης, και τη χρήση εργαλείων web 2, οι μαθητές από διαφορετικές γεωγραφικές περιοχές και πολιτισμούς, τα νήπια μαθαίνουν για την υπερθέρμανση του πλανήτη, την ανακύκλωση και τα μηδενικά απόβλητα. Χώρες που συμμετέχουν: Τουρκία, Γαλλία, Κροατία, Ιταλία, Ελλάδα.

Πρόγραμμα eTwinning: “Wonders of Nature”

Το Νηπιαγωγείο Βέννας συμμετέχει στο πρόγραμμα eTwinning  “Wonders of Nature”. Σκοπός του προγράμματος είναι η αν’απτυξη των ιδεών των παιδιών  για το φυσικό περιβάλλον. Στόχος είναι να αναπτύξουμε στους μαθητές μας τις δεξιότητες παρατήρησης, να διεξάγουμε βασικά πειράματα, να εξετάζουμε φυσικά αντικείμενα και να αναπτύξουμε τις ικανότητές τους στην ανακάλυψη του αγνώστου. Έτσι, στοχεύουμε να δημιουργήσουμε ενδιαφέρον για τη συμμετοχή σε προσιτή πρακτική έρευνα. Στο έργο συμμετέχουν οι χώρες: Βουλγαρία, Ιταλία, Ισπανία, Τουρκία, Ελλάδα, Σλοβενία, Κροατία.