Τheano's blog

Θεανώ Αντωνοπούλου

Παραδοσιακά Κρητικά Όργανα

Απρ 202426

Οι μουσικοί Μανουσάκης Αντώνης και Γιαλιτάκης Στάθης επισκέφτηκαν το σχολείο μας την Πέμπτη 25/4/2024 και παρουσίασαν 10 μουσικά όργανα της παραδοσιακής μας μουσικής. Μίλησαν στους μαθητές για την ανατομία του κάθε οργάνου, από που προέρχεται, σε ποιες περιοχές παιζόταν και παίζεται μέχρι σήμερα. Στο τέλος έπαιξαν τραγούδια στα οποία συμμετείχαν και τα παιδιά του σχολείου μας που παίζουν κάποιο μουσικό όργανο ενώ οι υπόλοιποι χόρεψαν απολαμβάνοντας τους ήχους της λύρας, του μαντολίνου, του λαούτο και των άλλων οργάνων.

14/6: Παγκόσμια Ημέρα Εθελοντή Αιμοδότη
O εορτασμός της ημέρας στοχεύει στην εξάλειψη κάθε προκατάληψης, φόβου και άγνοιας σχετικά με την εθελοντική αιμοδοσία και στην αναγνώριση των «σιωπηλών» εθελοντών αιμοδοτών που αθόρυβα και ανιδιοτελώς προσφέρουν το αίμα τους σε ανθρώπους που το έχουν ανάγκη.