annamichailidou's blog

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ JEA – Junior Engineering Academy

Συμμετοχή του 1ου Γυμνασίου Ωραιοκάστρου

στο Πρόγραμμα «The Junior Engineer Academy (JEA) Greece»

Το 1ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου, κατά τα σχολικά έτη 2019-2020 και 2020-2021 (συγκεκριμένα από τον Σεπτέμβριο του 2019 έως τον Ιούνιο του 2021), συμμετείχε στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα The Junior Engineer Academy (JEA) Greece, μέσα από κατάλληλη διαδικασία επιλογής.

Τα σχολεία που συμμετείχαν σε πρώτη φάση ήταν 16 γυμνάσια από έξι περιοχές της Ελλάδας σύμφωνα με τον πίνακα:

Αθήνα 7
Θεσαλονίκη 3
Πάτρα 2
Ιωάννινα 2
Άρτα 1
Ξάνθη 1

Το πρόγραμμα αποτελεί προϊόν συνεργασίας του μη κερδοσκοπικού οργανισμού STEM Education και του δικτύου Junior Engineer Academy.

Αποτέλεσμα εικόνας για jea junior engineering academy

Οι οργανισμοί που στηρίζουν το πρόγραμμα στην Ελλάδα είναι οι STEM Education και WRO Hellas.

Σκοπός και στόχοι του προγράμματος:

Ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός STEM Education εκπονεί εκπαιδευτικές δραστηριότητες και στοχεύει στην εισαγωγή της εκπαιδευτικής μεθόδου STEM στο εθνικό εκπαιδευτικό σύστημα. Ο οργανισμός STEM Education έχει σκοπό:

• Τη δημιουργία κατάλληλου περιβάλλοντος όπου τα παιδιά όλων των ηλικιών μπορούν να αναπτύξουν τις δεξιότητές τους, τη δημιουργικότητα, την καινοτομία και τη συνεργατικότητα γύρω από θέματα θετικών επιστημών και τεχνολογίας (STEM).
  • Την ανάπτυξη εφαρμογών θετικών επιστημών και νέων τεχνολογιών, με έμφαση σε θέματα μηχανικής και εκπαιδευτικής ρομποτικής.
  • Την προώθηση της γνώσης σε θέματα τεχνολογίας και τη βελτίωση των επιδόσεων στο σχολείο, σε πρακτικά κυρίως μαθήματα, όπως τα μαθηματικά, η φυσική και η τεχνολογία των υπολογιστών.
  • Την ενθάρρυνση της ανοικτής ανταλλαγής ιδεών και συνεργασίας μεταξύ των συμμετεχόντων στα προγράμματα που εκπονούνται.

Το Ευρωπαϊκό Δίκτυο Junior Engineer Academy (JEA) δημιουργήθηκε προκειμένου να προωθήσει τις ικανότητες STEM στους νέους ευρωπαίους καθώς οι ικανότητες αυτές κρίνονται απαραίτητες για τις σύγχρονες ευρωπαϊκές κοινωνίες. Έχει σαν στόχο να ξυπνήσει ένα πρώιμο ενδιαφέρον για επαγγέλματα που σχετίζονται με την τεχνολογία και να ενημερώσει μαθητές γυμνασίου (ηλικίας 12 έως 15 ετών) για διαφορετικές σταδιοδρομίες και επαγγελματικούς τομείς που μπορεί να ακολουθήσει ένας μηχανικός στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό. Το έργο του JEA προωθεί τη σπουδαιότητα της εκπαίδευσης STEM με ιδιαίτερη έμφαση στην τεχνολογία.

Στοιχεία:

• Το πρόγραμμα καλύπτει ποικίλα σύγχρονα θέματα τεχνολογίας, παρέχει γνώσεις μηχανικής, ηλεκτρονικών, πληροφορικής και σχεδίασης 3D αντικειμένων στον υπολογιστή.
  • Το πρόγραμμα είναι ειδικά σχεδιασμένο για να ευαισθητοποιήσει τους νέους να ακολουθήσουν μια σταδιοδρομία σχετική με τους τομείς σύγχρονης τεχνολογίας.
  • Οι μέθοδοι μάθησης STEM χρησιμοποιούνται για την εξάσκηση δεξιοτήτων όπως η επίλυση προβλημάτων, η συλλογική εργασία και η αυτό-κατευθυνόμενη μάθηση.
  • Οι μαθητές μέσω των δραστηριοτήτων του προγράμματος καλούνται να κάνουν σύνδεση μεταξύ διαφορετικών θεματικών ενοτήτων προκειμένου να εφαρμόσουν και να εμπεδώσουν τις νέες γνώσεις.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί στο πρόγραμμα, είναι οι: Γεώργιος Αρβανιτίδης, Γεωπόνος ΠΕ8801 και Άννα Μιχαηλίδου, Πληροφορικός, ΠΕ86.

Κατά το σχολικό έτος, 2019-2020, στο πρόγραμμα συμμετείχαν 19 μαθητές από την Β’ και Γ’ Γυμνασίου.

ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2019-2020

Δραστηριότητα 1 – Μοχλοί Ισορροπία Υλικού Σώματος

Δραστηριότητα 2 – Γρανάζια – Κατασκευή Γκαραζόπορτας

Δραστηριότητα 2 – Γρανάζια – Μετάδοση Κίνησης

Δραστηριότητα 2 – Γρανάζια – Αυτόματη Πόρτα

Δραστηριότητα 2 – Γρανάζια – Αυτοκίνητο

Δραστηριότητα 3 – Τροχαλία – Ανύψωση Βαρών

Δραστηριότητα 3 – Τροχαλίες – Αλλαγή Ταχύτητας και Φοράς Περιστροφής

Δραστηριότητα 3 – Τροχαλίες – Ανύψωση Βαρών – Χρήση περισσότερων τροχαλιών

Κατά τα σχολικά έτη 2020-2021 και 2021-2022 το πρόγραμμα δεν λειτούργησε λόγω της πανδημίας.

Κατά το σχολικό έτος 2022-2023, το πρόγραμμα επανεκκινήθηκε. Το 1ο Γυμνάσιο Ωραιοκάστρου συμμετέχει με 12 μαθητές και μαθήτριες της Α’ Γυμνασίου.

Δραστηριότητες του προγράμματος – Σχολικό Έτος 2022-2023