Διεθνής Ημέρα Μείωσης των Επιπτώσεων των Φυσικών Καταστροφών-άσκηση σεισμού

Την Πέμπτη 13 Οκτωβρίου, Διεθνή Ημέρα Μείωσης των Επιπτώσεων των Φυσικών Καταστροφών, στo νηπιαγωγείο μας πραγματοποιήθηκε η πρώτη άσκηση ετοιμότητας σεισμού. Σκοπός της άσκησης είναι να διασφαλίσουμε ετοιμότητα και συντονισμό εκπαιδευτικών και μαθητών/τριών για την αποτελεσματική αντιμετώπιση ενός ενδεχόμενου σεισμού. Τα νήπια ενημερώθηκαν για το ποιές είναι οι φυσικές καταστροφές, τί είναι σεισμός και ποια μέτρα προστασίας πρέπει να λάβουμε πριν από το σεισμό, πως ετοιμάζουμε την τσάντα έκτακτης ανάγκης, τι κάνουμε κατά την διάρκεια του σεισμού είτε είμαστε στην τάξη, στο προαύλιο, στο σπίτι ή στο δρόμο και τι θα κάνουμε μετά από το σεισμό, μέσα από παραμύθια, εικόνες, τραγούδια, την ιστοσελίδα  του Οργανισμού Αντισεισμικής Προστασίας (ΟΑΣΠ) . Όλοι οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί ανταποκρίθηκαν με επιτυχία όπως είχε προγραμματιστεί και όπως προβλέπεται από το Σχέδιο Ετοιμότητας Αντιμετώπισης Εκτάκτων Αναγκών του 3ου και 14ου συστεγαζόμενων νηπιαγωγείων μας.

Viber 2022 10 15 21 25 02 972                Viber 2022 10 15 21 25 04 314

.jpg                collageσ