Επιστροφή σε ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΠΑΙΔΙΑ

Υλικό για όλες τις τάξεις του σχολείου

Α έως Γ Δημοτικού

• Ομάδες Τροφίμων

• Παρουσίαση “Ομάδες Τροφίμων” και υποστηρικτικό υλικό  για μαθητές Νηπιαγωγείου, Α΄ και Β΄ τάξης Δημοτικού

Μαθαίνω για τις Ομάδες Τροφίμων
Μαθαίνω για τη Σωματική Δραστηριότητα

• Υλικό με Θέμα: Η αξία των φρούτων και λαχανικών στη διατροφή μας

Τετράδιο Δασκάλου

Τετράδιο Μαθητή

Ενημερωτικό Βίντεο:

Διατροφή για Α,Β,Γ Δημοτικού

Δημιουργός: alkapsalis, στις: 07-01-2016, διάρκεια: 00:15:42

Διατροφικές Οδηγίες για Α,Β,Γ Δημοτικού

Διασκέδασε και μάθε για τα τρόφιμα παίζοντας!!!

CoolGame6

• Κάνε κλικ στην εικόνα δεξιά…
  • Φτάξε τον χαρακτήρα  σου.
  • Διάλεξε αγωνιστικό χώρο (Φάρμα, Νησί, Πόλη, Βουνό)
  • Είσαι έτοιμος να ξεκινήσεις το παιχνίδι!!!

Λίγα λόγια για το παιχνίδι

Εκπαιδεύοντας το παιδί  με το παιχνίδι “Πλανήτης Cool Food”

Το Πλανήτης Cool Food στοχεύει στη βελτίωση της κατανόησης των νέων  σε θέματα υγείας, διατροφής και ασφάλειας των τροφίμων. Το περιεχόμενο έχει αναπτυχθεί ώστε τα παιδιά να μαθαίνουν και να διασκεδάζουν ανεξάρτητα, όμως, θα μπορούσε επίσης να χρησιμοποιηθεί από τους εκπαιδευτικούς για να συμπληρώσει μαθήματα σχετικά με τα τρόφιμα, τη διατροφή και την υγεία. Το Πλανήτης Cool Food αποτελείται από δύο ξεχωριστές ιστοσελίδες, η καθεμία σχεδιασμένη για διαφορετικές ηλικιακές ομάδες:

Το Πλανήτης Cool Food χωρίζεται σε γαλαξιακούς προορισμούς, ο καθένας με διαφορετικό εκπαιδευτικό θέμα. Κάθε προορισμός αποτελείται από θεματικές πληροφορίες για τα τρόφιμα, τη διατροφή και τη σωματική δραστηριότητα. Επιπλέον, υπάρχουν διαδραστικά στοιχεία που στοχεύουν στην ενίσχυση της εκμάθησης με διασκεδαστικό τρόπο:

• Προκλήσεις που ενθαρρύνουν τα παιδιά να συμμετάσχουν σε μια μαθησιακή δραστηριότητα
  • Online παιχνίδια
  • Λήψεις

Οι πληροφορίες σχετικά με τα τρόφιμα και τη διατροφή έχει σχεδιαστεί για παιδιά μέσων ικανοτήτων. Για παιδιά με λιγότερες ικανότητες μπορεί να χρειαστεί η υποστήριξη ενός ενήλικα σε ότι αφορά το περιεχόμενο, και ενίσχυση στα βασικά σημεία μάθησης.

Οι προκλήσεις, τα παιχνίδια και το υλικό για λήψη (downloads) έχουν σχεδιαστεί για να είναι διασκεδαστικά και είναι κατάλληλα για όλες τις ικανότητες.

Χρησιμοποιώντας το παιχνίδι στην τάξη, Οδηγίες για τον δάσκαλο

Δ έως ΣΤ Δημοτικού

Τετράδιο Δασκάλου
Τετράδιο Μαθητή

Υλικό: (Θέμα: Υγιεινή διατροφή & άσκηση)

Ενημερωτικό Βίντεο:

Διατροφή για Δ,Ε,ΣΤ Δημοτικού

Δημιουργός: alkapsalis, στις: 07-01-2016, διάρκεια: 00:25:36

Οδηγίες Διατροφής για Δ,Ε,ΣΤ Δημοτικού

•  Φύλλα Εργασίας για την Τάξη  – Γεύματα και Σωματική Δραστηριότητα  (Για μαθητές Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης Δημοτικού)

Σχολικές Δραστηριότητες
Για όλες τις τάξεις
Για Α΄και Β΄τάξη Δημοτικού
Για Δ΄, Ε΄ & ΣΤ΄τάξη Δημοτικού

• Λεξικό Διατροφής για όλους
  • Η Επιστημονική Ομάδα του  Προγράμματος  ΕΥΖΗΝ, σε συνεργασία με φοιτητές του τμήματος Διατροφής και Διαιτολογίας του Χαροκοπείου Πανεπιστημίου, δημιούργησε έντυπο υλικό με δραστηριότητες και παιχνίδια για μαθητές δημοτικού, προκειμένου να συντροφεύσει τους μικρούς μας φίλους και το καλοκαίρι….Δείτε και κατεβάστε για τα παιδιά σας το υλικό “Καλοκαίρι με ΕΥΖΗΝ”, προκειμένου να μάθουν πώς να έχουν ισορροπημένη διατροφή, σωστή ενυδάτωση, επαρκή ξεκούραση και σωματική δραστηριότητα, μέσα από ευχάριστες δραστηριότητες και πολύ πολύ παιχνίδι!!!

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΑ

Διατροφή & Φυσική Δραστηριότητα

“Ανάπτυξη, Διατροφή & Σωματική Δραστηριότητα κατά την Εφηβεία”

Διαβάστε το φυλλάδιο για να βρεις χρήσιμες πληροφορίες και συμβουλές για θέματα που αφορούν το σώμα, την ανάπτυξη και γενικά την υγεία σου, καθώς και απαντήσεις σε πολλά ερωτήματα που πιθανώς να σε απασχολούν.

Επιλέγω έξυπνα, Τρέφομαι υγιεινά!

Διαβάστε το φυλλάδιο “Επιλέγω έξυπνα, τρέφομαι υγιεινά” το οποίο περιλαμβάνει πρακτικές συμβουλές για να τρέφεστε υγιεινά και για να εξοικονομήσετε χρήματα, ψωνίζοντας έξυπνα και οικονομικά και οργανώνοντας την κουζίνα σας.

Παιδί και Ανάπτυξη

Διαβάστε το φυλλάδιο “Παιδί και Ανάπτυξη” για να ενημερωθείτε σχετικά με θέματα διατροφής και φυσικής δραστηριότητας κατά τη παιδική και εφηβική ηλικία.

Οδηγός Διατροφής & Φυσικής Δραστηριότητας

Το φυλλάδιο “Οδηγός Διατροφής και Φυσικής Δραστηριότητας”, παρέχει στους γονείς πληροφορίες σχετικά με τη σωματική διάπλαση, τη διατροφή και τη σωματική δραστηριότητα κατά την παιδική ηλικία.

Καλοκαίρι με ΕΥΖΗΝ (Για μαθητές Δημοτικού)

Δείτε και κατεβάστε για τα παιδιά σας το υλικό προκειμένου να μάθουν πώς να έχουν ισορροπημένη διατροφή, σωστή ενυδάτωση, επαρκή ξεκούραση και σωματική δραστηριότητα, μέσα από ευχάριστες δραστηριότητες και πολύ πολύ παιχνίδι!!!

Υλικό για τον Οκτώβριο – “Μήνα της Διατροφής”

Εκπαιδευτικές Δραστηριότητες για τάξη, για τον μήνα της Διατροφής
Για μαθητές Δημοτικού
Για μαθητές Γυμνασίου & Λυκείου