“Μίλα τώρα” 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης 2023

vlcsnap 2023 03 11 20h26m06s601

Οι μαθητές των τμημάτων Α1, Γ1 και Γ5  συμμετείχαν στη δράση κατά της ενδοσχολικής βίας. Πρόκειται για την προσπάθεια των μαθητών να περάσουν το δικό τους μήνυμα ενάντια στη βία και στους τρόπους  αντίδρασης. Είναι μια προσέγγιση ώστε να δείξουν τον σωστό τρόπο, πώς μπορούν να αντιδρούν  σε ότι τους ενοχλεί, να εμψυχώσουν έναν συμμαθητή να αναζητήσει βοήθεια, να υπερασπίζονται τον αδύναμο ή έναν συμμαθητή που έχει ανάγκη και να μάθουν να μην αποκλείουν κανέναν.

vlcsnap 2023 03 11 20h28m41s139Όλα τα στιγμιότυπα γυρίστηκαν στον χώρο του σχολείου με σκηνοθετικές οδηγίες και με διάθεση να συμβάλλουν στην εξάλειψη του φαινομένου. Παρακολουθώντας το βίντεο ας προβληματιστούμε λοιπόν ως προς το τι μπορούμε να βελτιώσουμε και να γίνει το σχολικό περιβάλλον ένας χώρος δημιουργίας ευχάριστος για όλους…

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί : Κηπουρού Μάλαμα  & Κλημαντάκη Αικατερίνη

Δείτε το βίντεο:

Κατηγορίες: Anti-bullying, Βιντεάκια, Δράσεις. Ετικέτες: , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.