Module 4 – Style Impact on the Planet

2022 02 22 10.15.40 μμ

Η ενότητα 4 αναλύει την επίδραση της βιομηχανίας της μόδας στο περιβάλλον. Αποτελείται από 3 σελίδες. Η πρώτη σελίδα παρουσιάζει τους 17 Στόχους Βιώσιμης Ανάπτυξης του ΟΗΕ, που πρέπει να επιτευχθούν παγκοσμίως μέχρι το 2030. Ένας από αυτούς τους στόχους είναι να εξασφαλιστεί ότι το περιβάλλον ενσωματώνεται σε όλες τις πτυχές της βιώσιμης ανάπτυξης. Η βιομηχανία της μόδας είναι ένας τομέας όπου πρέπει να προαχθεί η βιωσιμότητα του περιβάλλοντος. Η δεύτερη σελίδα παρουσιάζει αποδείξεις καταστροφής του περιβάλλοντος εξαιτίας της βιομηχανίας της μόδας που αφορούν στη ρύπανση του αέρα, του εδάφους και των υδάτων. Οι μαθητές καλούνται να αναζητήσουν πιθανά περιβαλλοντικά προβλήματα στην πατρίδα τους και να τα παρουσιάσουν. Η τρίτη σελίδα είναι ένα φόρουμ συζητήσεων με την ονομασία Mentor’s Corner όπου όλοι οι Ευρωπαίοι μαθητές που συμμετέχουν στο πρότζεκτ εκφράζουν την άποψή τους για το κατά πόσο είναι εφικτό οι απλοί καταναλωτές να ασκήσουν πίεση στη βιομηχανία μέσω του μποϊκοτάζ έτσι ώστε να καταργηθούν οι πρακτικές που είναι επιβλαβείς προς το περιβάλλον.

Παρουσιάστηκε το ακόλουθο βίντεο με σκοπό να πληροφορήσει τους μαθητές για το περιεχόμενο των 17 στόχων βιώσιμης ανάπτυξης.

Δημιουργήσαμε 2 εννοιολογικούς χάρτες στους οποίους παρουσιάσαμε 1.τις συνέπειες της εντατικοποίησης της καλλιέργειας του βαμβακιού στον Θεσσαλικό Κάμπο και 2. Το κόστος των αποβλήτων των Βυρσοδεψείων στην Ελλάδα.