Ομαλή μετάβαση από το Νηπιαγωγείο στο Δημοτικό

Για δεύτερη χρονιά στο νηπιαγωγείο μας εκπονήθηκε από τους εκπαιδευτικούς του Νηπιαγωγείου και τους εκπαιδευτικούς της Ά τάξης το πρόγραμμα για την ομαλή μετάβαση στο Δημοτικό. Οι στόχοι του προγράμματος ήταν:

• Να καλλιεργήσουμε την ομαλή προσαρμογή των νηπίων στο Δημοτικό
  • τα νήπια να αναπτύξουν συναισθήματα αυτοπεποίθησης ,ενθουσιασμού και προσμονής για το Δημοτικό σχολείο
  • να αντιληφθούν την συνέχεια στην μάθησης των δύο σχολικών βαθμίδων.

Βέβαια επειδή το νηπιαγωγείο μας συστεγάζεται με το Δημοτικό σε όλη την διάρκεια της χρονιάς τα νήπια έρχονταν σε καθημερινή επαφή με τους παλιούς συμμαθητές τους οι οποίοι  τώρα  είναι μαθητές του Δημοτικού.Επίσης είχαν πολλές ευκαιρίες να επισκεφθούν το Δημοτικό είτε  πηγαίνοντας στο  κυλικείο είτε  σε εκδηλώσεις (π.χ την Χριστουγεννιάτικη γιορτή ,τα κάλαντα των Χριστουγέννων ,τα κάλαντα της άνοιξης).

Οργανώσαμε κάποιες δράσεις από κοινού με τούς εκπαιδευτικούς της Ά τάξης .Η πρώτη με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου επισκεφθήκαμε το Δημοτικό και διαβάσαμε το παραμύθι “Ο ψεύτης βοσκός” και έπειτα τα παιδιά αντάλλαξαν τις ζωγραφιές τους .

Σε μια  δεύτερη επίσκεψη που πραγματοποιήσαμε  τα παιδιά δημιούργησαν από κοινού το δικό τους παραμύθι.

Άλλες δράσεις που οργανώσαμε ήταν με τον γυμναστή ομαδικά αθλήματα και παιχνίδια.

Την δράση μπορείτε να την δείτε εδώ

Εργασίες από την αφήγηση του παραμυθιού μπορείτε να δείτε  εδώ