Ανακοινώσεις – Αρχείο δράσεων

—>Αύριο Παρασκευή -15/10/2021- το Σχολείο μας θα παραμείνει κλειστό.

«Διακοπή λειτουργίας σχολικών μονάδων Δήμου Αχαρνών, λόγω επικίνδυνων
καιρικών φαινομένων»: Σχετικές  αποφάσεις εδώ και εδώ.

————————————-

—>Πρόγραμμα μαθημάτων: Δευτέρα 18-10-2021.

———————————–

Αφιέρωμα στον Μίκη Θεοδωράκη.

——————-

Ενημερώνουμε ότι οι μαθητές θα πρέπει να φέρνουν το έντυπο με το αποτέλεσμα self –test αφού το υποβάλλουν στην ιστοσελίδα του υπουργείου www.gov.gr και πάρουν κωδικό.
Τα έντυπα θα ελέγχονται κάθε Τρίτη και Παρασκευή πρωί και θα είναι υπογεγραμμένα από τους κηδεμόνες.

——————————————

Προσοχή!

Ασφαλές άνοιγμα των σχολείων για το έτος 2021-2022

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, αναφορικά με την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς 2021-2022 και μετά από σχετική εισήγηση της Επιτροπής Ειδικών, ανακοινώνει:

Μαθητές και εκπαιδευτικοί θα προσέρχονται στις σχολικές μονάδες ως εξής:

• οι μαθητές με πιστοποιητικό εμβολιασμού ή βεβαίωση παρελθούσας νόσησης (τελευταίου εξαμήνου) ή δήλωση αρνητικού αυτοδιαγνωστικού (σελφ) τεστ, το οποίο θα πραγματοποιείται δύο φορές την εβδομάδα (Τρίτη και Παρασκευή), έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση στο σχολείο,

• οι εκπαιδευτικοί με πιστοποιητικό εμβολιασμού ή βεβαίωση παρελθούσας νόσησης από κορωνοϊό (τελευταίου εξαμήνου) ή βεβαίωση αρνητικού εργαστηριακού τεστ, το οποίο θα πρέπει να πραγματοποιείται επίσης δύο φορές την εβδομάδα (Τρίτη και Παρασκευή) με ευθύνη και κόστος του εργαζομένου

…συνέχεια εδώ

————————————-

ΟΙ ΜΑΣΚΕΣ: Eνημερωτική καμπάνια της ΓΓΠΠ

Μέτρα προφύλαξης.

• Χρήση μάσκας υποχρεωτική σε όλους τους χώρους καθώς και στα μέσα μεταφοράς μαθητών
  • Ενημέρωση και οδηγίες έτοιμες οδηγίες ΕΟΔΥ
  • Γιατροί θα επισκέπτονται τα σχολεία για να εξηγήσουν τα μέτρα και την ενδεδειγμένη χρήση της μάσκας
  • Αντισηπτικά στο σχολείο, σχολαστικός καθαρισμός με μέριμνα της τοπικής αυτοδιοίκησης
  • Ενίσχυση του ολοήμερου σχολείου
  • Διαφορετικά διαλείμματα
  • Δειγματοληπτικοί έλεγχοι του ΕΟΔΥ
  • Μαθηματικοί διαγωνισμοί με χρήση μάσκας
  • Δεν θα πραγματοποιούνται οι σχολικές εκδρομές (επισκέψεις σε μουσεία και περίπατοι ανά τμήμα
  • Αθλήματα (μικρές ομάδες ανά τμήμα)
  • Εργαστήρια (σταθερές ομάδες συνεργασίας
  • Πληροφορική (καθαρισμός πληκτρολογίου και ποντικού συστηματικά)
  • Μουσικά όργανα (απόσταση τριών μέτρων)
  • Ατομικό παγούρι (Το κάνουμε λόγους προστασίας της υγείας)

Οδηγίες του Εθνικού Οργανισμού Δημόσιας Υγείας με θέμα:

«ΛΟΙΜΩΞΗ ΑΠΟ ΤΟ ΝΕΟ ΚΟΡΩΝΟΪΟ SARSCoV-2 (COVID-19)

Kάντε Click εδώ και εδώ

—————————————–

1.  Ενημερωτικό υλικό για τον COVID 19, από το ΚΕΣΥ:

Έγγραφο 1, Έγγραφο 2, Έγγραφο 3.

Παρακαλούμε την προσεκτική τους ανάγνωση.

========================================

———————

===========================================

Συνεργασία της Δευτεροβάθμιας Σχολικής Επιτροπής

με το πρότυπο θεραπευτικό κέντρο Ίασις

για δωρεάν υπηρεσίες

Με  έγκριση  του  Διοικητικού  Συμβουλίου  ΝΠΔΔ Δευτεροβάθμιας Σχολικής Επιτροπής που πραγματοποιήθηκε την  Παρασκευή  1η Νοεμβρίου  και  μετά   από  απόφαση του εκάστοτε  σχολικού  Συμβούλιου  συνοδευόμενη  από σχετικό  αίτημα, υπάρχει κάθε Τρίτη η δυνατότητα Δωρεάν προσφοράς  Υπηρεσιών Λογοθεραπείας , Δυσλεξίας – Μαθησιακών δυσκολιών , αναπτυξιακών διαταραχών , ειδικής αγωγής, ψυχολογικής και  παιδοψυχιατρικής  υποστήριξης στα παιδιά της  Δευτεροβάθμιας  Εκπαίδευσης του Δήμου Αχαρνών από το Πρότυπο  Θεραπευτικό Κέντρο  ΙΑΣΙΣ.

ΠΗΓΗ

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ 9ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΧΑΡΝΩΝ

Ενδεικτικά αναφέρουμε ότι αποτελούν σοβαρά παραπτώματα:

α) Η άσκηση οποιασδήποτε μορφής βίας, σωματικής ή ψυχολογικής-λεκτικής.
β) Η απουσία από μάθημα χωρίς την ενημέρωση του καθηγητή ή του διευθυντή.
γ) Η έξοδος χωρίς άδεια από το σχολικό χώρο.
δ) Η θρασεία, αναιδής ή προσβλητική συμπεριφορά προφορική ή γραπτή προς καθηγητή ή καθηγήτρια και οποιοδήποτε άλλο μέλος του προσωπικού του σχολείου.
ε) Η εκούσια φθορά σχολικής περιουσίας.
στ) Η κατοχή κινητών τηλεφώνων.
ζ) Η οικειοποίηση αντικειμένων που ανήκουν σε άλλο μαθητή ή σε καθηγητή ή στο σχολείο. Ιδιαίτερα σοβαρό παράπτωμα αποτελεί η οικειοποίηση κλειδιών οποιουδήποτε σχολικού χώρου (σε περίπτωση που βρω πεταμένα ή ξεχασμένα κλειδιά οφείλω να τα παραδώσω άμεσα στη διεύθυνση).
η) Το κάπνισμα

……….

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΚΑΤΟΧΗ ΚΙΝΗΤΩΝ ΤΗΛΕΦΩΝΩΝ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ (όπως και η κατοχή ηλεκτρονικών συσκευών καταγραφής ήχου ή εικόνας). Σε περίπτωση σοβαρής ανάγκης ζητώ να χρησιμοποιήσω το τηλέφωνο της Διεύθυνσης.

Το πλήρες κείμενο του κανονισμού λειτουργίας εδώ