Ετήσια εκδρομή στο Δίον

Την Τετάρτη 15 Μαΐου το σχολείο μας πραγματοποίησε την ετήσια ολοήμερη εκδρομή στον αρχαιολογικό χώρο Δίον Πιερίας.

Σκοποβολή-Τοξοβολία

Αποτέλεσμα εικόνας για σκοπευτικός σύλλογος τοξοβολία

Την Τετάρτη 8 Μαΐου 2019, οι Ε’ και ΣΤ’ τάξεις του σχολείου μας επισκέφθηκαν τον Σκοπευτικό Σύλλογο Βόλου και εξασκήθηκαν στην σκοποβολή και στην τοξοβολία.

Εκκλησιασμός

Σήμερα Παρασκευή 19 Απριλίου 2019, το σχολείο μας εκκλησιάστηκε στον Ιερό ναό Αγίων Θεοδώρων.

Λαζαράκια

Αποτέλεσμα εικόνας για λαζαράκια

Την Παρασκευή 19 Απριλίου 2019, η Δ΄τάξη του σχολείου μας επισκέφθηκε το χωριό Σέσκλο και συμμετείχε στο έθιμο παραγωγής πασχαλιάτικων κουλουριών (λαζαράκια).

Η συνταγή για τα λαζαράκια εδώ.

Leonardo da Vinci

Σήμερα, Παρασκευή 12 Απριλίου 2019, τάξεις του σχολείου μας επισκέφθηκαν Κέντρο Πολιτισμού και Κοινωνικής Παρέμβασης «Ιωλκός» και παρακολούθησαν έκθεση για τη ζωή και το έργο του μεγάλου καλλιτέχνη της Αναγέννησης Leonardo Da Vinci, αφιερωμένη στα 500 χρόνια από τον θάνατο του.

Περισσότερα για την έκθεση εδώ

Εθελοντισμός

Σήμερα Τρίτη 9 Απριλίου 2019, στα πλαίσια της εβδομάδας εθελοντισμού, επισκέφθηκε το σχολείο μας ο πατήρ Θεόδωρος Μπατάκας και μίλησε στα παιδιά για τη δράση του «Εσταυρωμένου» και για την αξία του εθελοντισμού.