Χρόνια πολλά! Ευτυχισμένος ο καινούριος χρόνος!

Δημοσιεύθηκε στη 2020-2021 | Σχολιάστε

Καλά Χριστούγεννα με υγεία, αγάπη, χαρά για όλους!

Βραδιά του Ερευνητή

Κάθε χρόνο πάνω από 1.600.000 επισκέπτες σε περισσότερες από 400 ευρωπαϊκές πόλεις μετέχουν στη Βραδιά του Ερευνητή με στόχο την εξοικείωση του κοινού με τον υπέροχο κόσμο της έρευνας.

Το Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, συνεπές στο ραντεβού του για έβδομη συνεχή χρονιά, διοργανώνει στο εμβληματικό κτήριο Αβέρωφ τη Βραδιά του Ερευνητή την Παρασκευή 27 Νοεμβρίου 2020, μέσω live streaming. Η Εναρκτήρια τηλε-Εκδήλωση (8:15-9:15 το πρωί) καθώς και όλο το μαγνητοσκοπημένο υλικό των 200 video των συμμετοχών των Ερευνητικών Ομάδων του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, των Πανεπιστημίων της Αθήνας, Ερευνητικών Κέντρων, σχολείων, των συνεργαζόμενων φορέων και χορηγών, θα μεταδίδεται από το κανάλι της Βραδιάς του Ερευνητή στο ΕΜΠ www.youtube.com/ntuaren  από τις 8:15 το πρωί μέχρι 20:15 το βράδυ.

Με τη λήξη της ζωντανής ροής όλο το υλικό θα είναι διαθέσιμο τόσο στο κανάλι www.youtube.com/ntuaren όσο και στην ιστοσελίδα www.ntua.gr/ntuaren. Ειδικά η Εναρκτήρια τηλε-Εκδήλωση θα μεταδίδεται ζωντανά και από το site της ΕΡΤ την Παρασκευή 27 Νοεμβρίου και ώρα 8:15-9:15, ενώ θα προβληθούν και αντιπροσωπευτικά video.

Συνέχεια

Οδηγίες για το Webex

Οδηγίες για το Webex υπάρχουν στους παρακάτω συνδέσμους

Για τους μαθητές: Επεξήγηση των βασικών συμβόλων https://video.link/w/80j0b

Για όλους:  Διαδραστικοί Οδηγοί της εφαρμογής «Webex Meetings»

Για όλους: Βασικές οδηγίες (στα αγγλικά)

Για όλους: Οδηγίες εγγραφής και χρήσης Webex Meetings (στα ελληνικά)

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Το Ν.Τ. ΑΔΕΔΥ Μαγνησίας, η Ένωση Συλλόγων Γονέων Δ. Βόλου & σχολεία της Μαγνησίας, σε συνεργασία με την Πνευμονολογική Κλινική της Ιατρικής Πανεπιστημίου Θεσσαλίας & με το Εργαστήριο Υγιεινής και Επιδημιολογίας Ιατρικού Τμήματος Πανεπιστημίου Θεσσαλίας,

Σας προσκαλούν σε διαδικτυακή συνάντηση, εκδήλωση – ενημέρωση

Εισηγητές:

• Ο κ.Γουργουλιάνης Κων/νος

(Καθηγητής Πνευμονολογίας Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Διευθυντής της Πανεπιστημιακής Πνευμονολογικής Κλινικής Ιατρικού Τμήματος Πανεπιστημίου Θεσσαλίας) με θέμα:

«Πανδημία, Ευπαθείς ομάδες και υποκείμενα νοσήματα».

• Ο κ. Χατζηχριστοδούλου Χρήστος

(Καθηγητής  Υγιεινής και Επιδημιολογίας Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, Διευθυντής Εργαστηρίου Υγιεινής και Επιδημιολογίας Ιατρικού Τμήματος Πανεπιστημίου Θεσσαλίας) με θέμα:

«Υγειονομικά Πρωτόκολλα Πρόληψης και Διαχείρισης Κρουσμάτων COVID στα Σχολεία»

Η διαδικτυακή συνάντηση θα πραγματοποιηθεί σε πλατφόρμα  Webex

(https://minedu-primary.webex.com/meet/filipkon) και στο f/b,

την Τρίτη 13-10-2020 και ώρα 7.30 μ.μ.

Με την ολοκλήρωση των 15λεπτων εισηγήσεων θ΄ ακολουθήσουν ερωτήματα και δευτερολογία εισηγητών.

Σεμινάριο Εφηβικής Υγείας/Ιατρικής

13ο Εντατικό Σεμινάριο Εφηβικής Υγείας/Ιατρικής

Σας γνωστοποιούμε ότι η Ελληνική Εταιρία Εφηβικής Ιατρικής (Ε.Ε.Ε.Ι.) σε συνεργασία με τον Επιστημονικό Οργανισμό «Μαζί για την Εφηβική Υγεία» διοργανώνει το 13ο Εντατικό Σεμινάριο Εφηβικής Υγείας/Ιατρικής (13th State of the Art Adolescent/Health/Medicine Course), το οποίο θα πραγματοποιηθεί διαδικτυακά στις 9, 10 και 11 Οκτωβρίου 2020.
Για περισσότερες πληροφορίες oι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στην ιστοσελίδαhttps://bit.ly/2E5odTl και στο email: info@youth-med.gr