Αρχείο ημέρας 2 Μαρτίου 2023

Παρουσίαση We4all στον χώρο του σχολείου

Ο We4all είναι ένας παγκόσμιος μη κερδοσκοπικός, περιβαλλοντικός και ανθρωπιστικός οργανισμός που ξεκίνησε το 2018, εστιάζοντας στα παιδιά και πιστεύοντας πολύ στην εκπαίδευση τους έτσι ώστε να μάθουν να σέβονται το περιβάλλον, ουσιαστικά το σπίτι τους, και να δρουν θετικά δημιουργώντας τις κατάλληλες συνθήκες για ένα πιο βιώσιμο μέλλον, παρακινώντας παράλληλα και τους μεγάλους να κάνουν το ίδιο.

Πάνω σε αυτή τη λογική κινείται και το πρόγραμμα GREEN FUTURE.

Μέσα από μια διαδραστική παρουσίαση από εξειδικευμένο προσωπικό, η οποία καταλήγει σε ένα παιχνίδι περιβαλλοντικού χαρακτήρα στο προαύλιο του σχολείου, τα παιδιά μπορούν εύκολα να κατανοήσουν τι σημαίνει περιβάλλον, κλιματική αλλαγή, ανακύκλωση, εθελοντισμός και να συνειδητοποιήσουν ότι τελικά το να είναι υπεύθυνα και να σέβονται ό,τι τους “περιβάλλει” όχι μόνο δεν είναι δύσκολο αλλά είναι και μια φυσική, ευχάριστη δραστηριότητα.

20230301 082950   20230301 083329

Αναλυτικότερα η παρουσίαση στο σχολείο μας περιέλαβε:

• την έννοια του περιβάλλοντος ώστε να κατανοήσουν τα παιδιά ότι το περιβάλλον μας είναι τόσο το φυσικό αλλά όσο και το κοινωνικό και ότι χρειάζεται να τα σεβόμαστε, να τα αγαπάμε και να τα φροντίζουμε εξίσου
    • πως και γιατί πρέπει να σεβόμαστε ότι μας περιβάλλει, τι κακό μπορεί να προκαλέσει στον πλανήτη ο άνθρωπος, πως του επιστρέφεται πίσω αυτή η πράξη και τι μπορούμε να κάνουμε για να το μειώσουμε αυτό το κακό
    • μιλάμε για την κλιματική αλλαγή, την ανακύκλωση και τη σωστή διαχείριση απορριμμάτων, τα οφέλη της δενδροφύτευσης
    • ποιες απλές καθημερινές πρακτικές μπορούμε να ακολουθήσουμε από σήμερα κιόλας για να είμαστε προστάτες αυτού του πλανήτη.

20230301 083602   20230301 084336

20230301 082954