9ο Δημοτικό Σχολείο Κέρκυρας

6η Μαρτίου: Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο

9ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΕΡΚΥΡΑΣ | 6 Μαρτίου, 2015 | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 6η Μαρτίου: Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο

Η 6η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως Πανελλήνια Σχολική Ημέρα κατά της Βίας στο σχολείο. Η ημέρα αυτή αποτελεί μια αφορμή για τους μαθητές, τους εκπαιδευτικούς και τους γονείς όλων των σχολικών μονάδων της χώρας να ανταλλάξουν σκέψεις, ιδέες και εμπειρίες, να ενημερωθούν ή και να προτείνουν τρόπους για την πρόληψη και αντιμετώπιση της σχολικής βίας και του εκφοβισμού.

Το Σχολείο, λαμβάνοντας υπόψη τo παραπάνω θέμα, οργάνωσε τις παρακάτω δράσεις, έτσι ώστε να ευαισθητοποιηθούν, αλλά και να μάθουν οι μαθητές σχετικά με τον Σχολικό εκφοβισμό.

• συζητήσεις και διαδραστικές ομιλίες με τους μαθητές
  • προβολή ταινιών μικρού μήκους
  • ενημέρωση – ευαισθητοποίηση σχετικά με το θέμα
  • διαδραστική παρουσίαση από την εκπαιδευτικό του Σχολείου κα. Αννέτα Μαντέλη, η οποία  κατέχει μεταπτυχιακό δίπλωμα σχετικό με το θέμα του Σχολικού Εκφοβισμού, με τίτλο «Μάθε για τον εκφοβισμό και μίλα χωρίς φόβο».

wordle